Zápal stredného a vonkajšieho ucha
Na kúsok látkovej plienky, na gázu alebo nejaký čistý kúsok látky schopnej dobre sať, naneste šťavu z cibule alebo z cesnaku. Látku vložte do ucha (tak aby ste ju vedeli vytiahnuť). Nechajte v uchu asi tak pol hodinu a uvidíte, ako sa vám uľaví. Opakujte niekoľkokrát do dňa.
Lipový čaj
Čaj z lipových kvetov má nielen detoxikačné účinky, ale vie odplaviť škodliviny z tela von. pite ho preto počas nádchy alebo chrípky v pravidelných intervaloch približne po dobu štyroch dní. Dobre sa vypotíte a odplavíte všetko zlé zo seba von.
Vaňa plná vody
Proti bolesti celého tela pomáha voda vo vani dosahujúca teplotu 38 °C. pridajte ešte pár kvapiek eukalyptového, mentolového alebo aj rozmarínového olejčeka. Zbytočne dlho sa však nekúpte, postačí kúpeľ trvajúci do 15 minút. Potom sa chytro zabaľte do postele a ležte.
Utíšenie horúčky
Horúčku je možné utíšiť niekoľkými spôsobmi. Účinné je používať uteráky namočené vo vlažnej vode; prikladajte ich na lýtka a vždy keď oteplejú vymeňte ich za nové. Druhý spôsob je ponoriť hrubšie podkolienky z bavlny do studenej vody s octom (na 1 liter vody treba 2,5 lyžíc octu). Túto procedúru opakujte raz za hodinu.
Bolesť hlavy
Počas prechladnutia a chrípky máte pocit, že vám pri každom napnutí asi praskne hlava. Účinný je mätový olejček, éterický, ktorý jemne schladí a zmierni bolesti vrátane pulzovania. Nakvapkajte pár kvapiek do oblasti spánkov a na čelo. Táto metóda je však vhodná len pre dospelých.
Mlieko a cibuľa
V 0,5 l horúceho mlieka nechajte odstáť 2 cibule. Takéto mlieko potom oslaďte medom a pite počas celého dňa pri problémoch s hrdlom.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net