Nie len na vidieku
Ak ste si doteraz mysleli, že kliešte sa množia výlučne vo vidieckom prostredí, čiže všade tam, kde sú lesy, polia a lúky, mýlite sa. Kliešte sa vyskytujú aj v mestách . Stačí nižší trávnatý porast, akým je napríklad mestský park alebo detské ihrisko a ideálna oblasť pre množenie kliešťov je na svete.
Rozhodne nie na stromoch
Veľa ľudí žije v omyle, že kliešte sa zdržiavajú prevažne na stromoch odkiaľ sa následne prenášajú na človeka. Kliešte sa rozhodne nezdržiavajú na stromoch a nepohybujú sa po ich korunách a konároch. Ich teritóriom a zároveň miestom odkiaľ sa prenášajú na človeka je povrch zeme, resp. trávnaté porasty. Obdobie sucha je pre nich hotovým rajom a preto sú pre nich miesta ako suché lúky alebo trávnaté lesné cestičky priam lukratívnym miestom.
Žiadne mydlo a točenie
Pri vyťahovaní kliešťa používa väčšina ľudí metódu „namydliť a točiť proti smeru hodinových ručičiek“. Vyhnite sa tomuto spôsobu oblúkom a radšej použite pinzetu alebo kliešte, ktorými kliešťa vytiahnete jedným ťahom, poprípade ním pohýbete do strán a vytiahnete ho.
Ak si nie ste istý, či je kliešť hlboko, navštívte odbornú pomoc. Vyhnete sa tak možnosti, že hlava kliešťa sa odtrhne a ostane tak pod kožou. Kliešťa tak zbytočne rozdráždite a on môže do tela následne vypustiť možnú infekciu.
Najčastejší výskyt a možná prevencia
Kliešte sa množia prevažne v mesiacoch jún až september, kedy sa prejavuje aj ich zvýšená aktivita. Ak sa chcete vyhnúť prípadnej infekcii a kliešťovej encefalitíde, dajte sa zaočkovať. Takáto prevencia vás možno neuchráni pred napadnutím týmto parazitom ale vyhnete sa tak možnej infekcií, ktorou by vás infikovaný kliešť mohol nakaziť.
Napísala: Lucia Šariková
FOTO: google.com