X

Nielen rastliny potrebujú chlorofyl

Chlorofyl, prírodné zelené farbivo, je jednou z organických látok, bez ktorých by život na zemi nebol ani len možný. Je podmienkou priebehu fotosyntézy, ktorou dochádza k premene slnečnej energie na energiu chemických väzieb, ktorá je následne využiteľná na procesy prebiehajúce v rastlinnom organizme. Chlorofyl funguje ako lapač svetla a práve on slúži na transport slnečného žiarenia až do molekuly ATP, ktorá je energetickým základom pre všetky živé organizmy na svete.

 

Nielen rastliny potrebujú túto zázračnú chemickú zlúčeninu. Život živočíšnych organizmov, a teda aj človeka, by bol bez pravidelného príjmu chlorofylu značne obmedzený. Chlorofyl je svojou štruktúrou veľmi podobný krvnému farbivu – hemoglobínu s rozdielom, že v strede molekuly nie je železo, ale horčík. Mnohými vedeckými štúdiami je preukázané, že v prípade anémie hrá veľkú rolu príjem zelenej potravy. Pacienti, ktorí spolu s medikamentóznou liečbou konzumovali pravidelne surovú listovú zeleninu, dosiahli v porovnaní s ostatnými pacientmi liečenými výlučne liekmi pozitívne krvné výsledky v oveľa kratšom čase. Chlorofyl je teda významným stimulantom tvorby červených krviniek v kostnej dreni.

 

V akej potrave prijmem čo najviac chlorofylu? Odporúčame konzumovať najmä špenát, všetky zelené šaláty či zeleninu, ktorá má silne zelenú šupku ,ako uhorky či cuketa. Tepelnou úpravou však dochádza k zmenám štruktúry chlorofylu, čím sa ničí aj jeho pôvodný účinok. Chlorofyl je dostupný aj vo forme výživového doplnku, ktorý sa odporúča konzumovať najmä pri tráviacich problémoch či nedostatočnom okysličovaní tela.Spozorovali ste niekedy, že váš pes žerie trávu? Aj tento úkaz sa dá vysvetliť účinkom chlorofylu v živočíšnom organizme. Ak pes prijal ťažko stráviteľnú potravu a cíti ťažobu na žalúdku, skonzumuje pár stebiel trávy trebárs aj z vášho trávnika. Podporí si tým činnosť čriev a najmä črevnej mikroflóry, ktorá hrá významnú rolu v trávení a tvorbe látok pre telo potrebných.

FOTO: freedigitalphotos.net