X

Nástup menopauzy

Približne od 35 rokov sú badateľné prvé príznaky zníženej funkcie vaječníkov. Okrem toho, že po tomto veku má žena s otehotnením problém, mení sa napríklad aj hladina hormónov. Postupne sa začína obdobie klimaktéria počas ktorého sa bude funkčnosť vaječníkov stále znižovať, až kým nepríde posledná menštruácia. Celé toto obdobie, najmä tesne pred posledným krvácaním, spravidla nie je vôbec príjemné. Životosprávou a vhodnými liekmi sa však viete udržať lepšie vo forme.

 

Predčasná a neskorá menopauza

            Menštruácia u väčšiny žien končí v päťdesiatich troch rokoch. Nie sme však z pásovej výroby, takže každá žena je trochu iná. Preto poznáme aj neskorú menopauzu, pri ktorej vám posledná menštruácia príde až po päťdesiatich piatich rokoch. Poniektoré ale skončia s krvácaním už skôr, ešte pred štyridsiatkou. Vtedy hovoríme o predčasnej menopauze.

 

Nepríjemné príznaky

            Môžeme s čistým svedomím tvrdiť, že celé klimaktérium je v živote ženy tým najnepríjemnejším obdobím. Dôvodom sú príznaky, ktoré vedia ženy poriadne potrápiť. Najskôr pocítite neprehliadnuteľné návaly tepla spojené s potením, ktoré sú krátke (trvajú asi tak štyri minúty) a zodpovedné za vašu nervozitu a náladovosť. Táto nárazová hprúčava vás bude sprevádzať počas piatich rokov.

Zároveň klesá hladina estrogénov, zmenšuje sa maternica, v noci sa omnoho častejšie budíte alebo rovno nedokážete pokojne zaspať. Viaceré ženy postrehnú kolísanie svojej váhy a výrazné sú aj problémy pri sexe spojené so suchou pošvou. S pribúdajúcim vekom ochabujú svaly panvového dna, a vy tak spozorujete začínajúcu inkontinenciu (mimovoľný únik moču).

Pod vplyvom všetkých týchto zmien je žena náchylnejšia na kardiovaskulárne ochorenia a môžete očakávať, že vás lekár upozorní na rednutie kostí.

 

Možné riešenia

            Našťastie sme v období, kedy sú k dispozícii viaceré lieky, výživové doplnky a možnosti zdravšieho životného štýlu.

Zabezpečte si dostatok pohybu. Možno už nevládzete tak ako kedysi, no pomôže vám svižnejšia chôdza, dlhé prechádzky v akomkoľvek počasí a rôzne cviky na rozhýbanie tela. Prijímajte vysoké dávky vápnika a vitamínu D. Mimoriadne účinné sú hormonálne prípravky s obsahom gestagénu a estrogénu, aby ste sa cítili lepšie. Hormonálne riešenie je najviac efektívne a môžete si vybrať, či vám budú viac vyhovovať tablety, injekcie alebo iné formy.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net