Obsahuje kofeín, ktorý je síce povzbudzujúci, ale aj návykový
Nielen návykový, ale káva pôsobí aj močopudne, čo znamená, že by sme mali prijímať dostatok tekutín, aby nedošlo k dehydratácii organizmu. Káva je neustále vynášaná na piedestál slávy, obdivujeme jej výnimočnú arómu, chuť a štýl, akým dokáže spájať rodiny, priateľstvá a takisto jej vďačíme vždy za perfektnú atmosféru, nech sme kdekoľvek. Okamžite nás vzpruží, povzbudí, poláska naše zmysly a pofúka boliestky. Je to liek na blbý deň, ale tiež aj spôsob, akým si ho ešte viac spríjemníme. Ráno, na obed a možno niektorí aj vo večerných hodinách. Riskujeme však veľa – svoje zdravie.
Vplyv kávy na naše zdravie
Okrem spomínanej návykovosti, káva pôsobí dráždivo na náš tráviaci trakt. Či už ide o žalúdok alebo o naše črevá – figuruje tu ako votrelec. Mylne sa domnievame, že práve káva nám poskytuje energiu. Je však falošná. Ľudské telo si ju dokáže vytvárať samo. Niekedy stačí krátky relax alebo pobyt v prírode, ale aj dýchanie zhlboka a už to máme všetko pevne vo svojich rukách! Nepotrebujeme žiadnu kávu! Je to opäť ďalší reklamný a dlho zaužívaný ťah a klamstvo. Ľudia sú schopní uveriť všetkému.
Káva vám zaručí akurát tak nespavosť, agresiu, nervozitu a taktiež sa z nej priberá. V zamestnaní má za následok nízku efektivitu práce a jej nedostatok spôsobuje podráždenosť, ktorá ľudí rozdeľuje a nie spája.
Prekvapí vás aj fakt, že častou konzumáciou kávy naša pleť starne. Ľudia, ktorí ju prestali piť, spozorovali, že výrazne na pohľad omladli. Vrásky sa vyplnili, nakoľko kolagén obsiahnutý v koži začal lepšie pracovať. Problém s vyrážkami či inými kožnými ochoreniami? Skúste prestať s kofeínom a uvidíte, že váš problém pominie.
Konečne sa budete ráno zobúdzať vyspatí, oddýchnutí a svieži!
FOTO: pexels.com