Svalovka
Pri svalovke, kedy vás bolí celé telo ako po poriadnej bitke, je vhodné dopriať si horúci kúpeľ alebo popíjať čaj proti reume. Dobré je prakticky čokoľvek čo prekrví vaše svaly. Na pár dní zabudnite na behanie, masáže, pokračovanie v lyžovaní alebo strečing – trhliny v svaloch by sa mohli ešte viac poškodiť.
Zapálené šľachy
Zapálené šľachy sú spravidla následkom presilenia najmä kolien a ramien. K príznakom patrí bolesť a opuch, miesto sa navyše na dotyk zdá byť teplé. Pomôže vám odpočinok, obklady z ľadu a gély s protizápalovým účinkom. Danou oblasťou nehýbte a ak by problémy pretrvávali navštívte lekára.
Pretrhnutý, natiahnutý alebo natrhnutý sval
Pretrhnutý sval je následkom starších poranení ktoré ste možno zanedbali. Prejavuje sa silnou bolesťou. V tomto prípade je návšteva lekára nutná, niektoré prípady môžu končiť operáciou pričom uzdravenie trvá približne tri mesiace.
Natiahnutý sval postihuje hlavne nohy a vzniká pri neobvyklých pohyboch ktoré sú prudké. Na boľavé miesto priložte ľady, stiahnite ho obväzom a vyhnite sa aktivitám.
Natrhnutý sval je dôsledkom prudkých pohybov a tvrdých dopadov. Prejaví sa prasknutím na danom mieste a silnou bolesťou – v svale si doslova nahmatáte dieru. Použite sťahujúci obväz a miesto ihneď schlaďte. Naordinujte si pokoj trvajúci aj 2 mesiace a od lekára vyžiadajte lieky proti zápalom. Niekedy je nutné znehybnenie dlahou.
Vykĺbenie
Pri veľmi prudkých pohyboch a nárazoch (pádoch) trpia najviac ramená, lakte, kolená i palce. Intenzívna bolesť signalizuje vykĺbenie, ktoré treba ihneď znehybniť a okamžite navštíviť chirurgiu. Pamätajte na to, že kĺb netreba nikdy naspäť vracať svojpomocne!
Svalové kŕče
Predovšetkým lýtka a stehná zvyknú trpieť svalovými kŕčmi, ktoré však majú tendenciu prejsť samé. Zmierniť ich však môžete magnéziom, draslíkom alebo masážou jemnými krúživými pohybmi.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net