X

Domáce liečenie

Nepríjemné pocity v žalúdku sú nočnou morou každého z nás. Navyše ak je po lekáreň ďaleko a lieky na úľavu sú ako na potvoru minuté, alebo im nedôverujete. Ako si sami dopomôcť k úľave, keď žalúdok bolí a robí inú neplechu?

 

Rady starých materí

Vždy by sme si mali všímať zloženie voľno predajných liekov, ktoré sa chystáme užiť. Môže nás totižto prekvapiť, čo v nich nájdeme. Okrem rôznych, väčšine ľudí neznámych chemických zlúčenín sú plné výťažkami rôznych bylín. Najsilnejšiu liečivú moc má predsa príroda. Preto aj pri problémoch s trávením a žalúdkom, pokiaľ nie sú príliš veľké, si môžete pomôcť aj sami. Najideálnejšie je najmä pitie bylinných čajov rôznych druhov, ktoré napomáhajú prečisťovaniu organizmu, aktivácii tráviacich procesov, či pôsobia proti bolesti. Mnohé bylinky majú protizápalové účinky a podporujú tvorbu žalúdočných kyselín. Niektoré bylinné čaje preto pomôžu pri prejedení sa, iné zas aktivujú chuť do jedla. Stačí si ich prispôsobiť k aktuálnemu problému.

 

V žalúdku kameň

O mätovom čaji sa toho nie len veľa popísalo, ale dokonca aj naspievalo niekoľko piesní. Ide naozaj o všestrannú bylinku, ktorá má protizápalové účinky, aktivuje trávenie a tak je vhodná najmä po sýtom obede, alebo akomkoľvek bohatom jedle. Zároveň má upokojujúce účinky nie len pre náš žalúdok, ale celý organizmus. Piť ju môžete čistú, alebo osladenú s medom.

Na nepríjemné nadúvanie a preháňanie pomôže hneď niekoľko bylinných čajov. Proti hnačkám je najúčinnejší repík lekársky, ktorý treba nechať dlhšie vylúhovať aby bol poriadne silný, a čo najrýchlejšie vypiť. Je síce horký, ale ak má byť účinný, nemal by sa ničím sladiť. Od bolestí žalúdka zas pomôže medovka lekárska, antibakteriálny a upokojujúci účinok šalvie, alebo príjemne chutný harmančekový čaj.

 

Babské rady

Jediným pomocníkom na zdravie nie sú len čaje! Iné domáce rady budú pozostávať z doma bežne dostupných surovín. Napríklad ak máte často problémy so zápchou, predchádzajte im pravidelným jedením napučaných hrozienok s ovsenými vločkami. Veľká lyžica napučaných hrozienok s rovnakým množstvom ovsených vločiek ráno a večer pred jedlom aktivuje trávenie a dodá potrebnú vlákninu, aby ďalej správne fungovalo. Na pálenie záhy zas pomôže za hrsť horkých mandľových jadier. Na väčšinu žalúdočných (ale aj mnohých iných) problémov pomôže postrúhaný ďumbier zmiešaný s medom. Je to síce pomerne štipľavá liečba, ale zato veľmi účinná s vysokým obsahom vitamínu C.

 

Ak sa však chcete všetkým popísaným problémom vyhnúť, stačí, ak spomínané čaje budete obmieňať a pravidelne piť, pridáte na svoj jedálniček viac vlákniny a menej ťažkých jedál a celkovo si budete dávať pozor na to, čo jete či pijete.

FOTO: freedigitalphotos.net