X

Citrusy 2. časť

V druhej polovici si prečítate niečo o kumkváte, populárnych limetkách a obľúbených pomarančoch.

 

Kumkvát

            Kumkvát je síce pre nás menej známy, no kto ho ochutnal chce ho vo svojich ústach znova. Pochádza z južnej časti Číny – prvé zápisy o ňom sú datované na 12. storočie. Strom dosahuje až päť metrov, plody sú však malé, jemne oválne, dužinaté  a prekvapivo sa môžu konzumovať aj so šupkou (šupka je sladkastá, dužina kyslejšia).

Obsahuje flavonoidy, vitamíny B, E, C a viaceré minerálne látky vrátane horčíka alebo draslíka. Kumkvát je dobrou prevenciou voči kardiovaskulárnym ochoreniam. Posilňuje imunitu.

 

Limetka

            Limetky sú pestované v tropických pásmach, najmä v oblasti Malajzie a na juhovýchode Ázie. V porovnaní s citrónom sú menšie a spravidla i menej kyslé. Sú však bohaté na antioxidanty, minerálne látky vrátane vápnika a vitamíny E, K, C a B.

Zabraňujú vápenateniu ciev a trombóze, vedia vylepšiť metabolizmus pečene a spomaľujú proces starnutia. Poznáme 2 druhy limetiek:

–      Mexické (sýtozelené, malé),

–      Perzské (väčšie, žltozelené).

 

Pomaranče

            Najprv boli pestované len na juhovýchode Ázie a na juhu Číny, v 15. storočí ich spoznala aj Európa a neskôr sa dostali aj do Mexika a celej karibskej oblasti. Dnes ich vo veľkom pestuje Brazília. Sú bohaté na vitamíny E, A, B a C, dužina pomarančov je plná pektínu, flavonoidov, fosforu, horčíka, draslíka, vápnika a betakaroténu.

Pomaranče podporujú odolnosť organizmu voči viacerým vírusovým ochoreniam. Urýchľujú tiež látkovú výmenu, dodávajú energiu a ich vôňa spoľahlivo odháňa stres, zároveň upokojuje nervovú sústavu.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net