X

Buďte rovnocenným partnerom svojho lekára

Už akosi tradične je zaužívané, že máme zábrany opýtať sa „bielych plášťov“ na veci súvisiace s vlastným zdravotným stavom, alebo naznačiť podozrenie z tej či onej choroby. Táto skutočnosť má svoje opodstatnenie. Lekári sú takpovediac hákliví na laické samodiagnostikovanie. Doba sa však zmenila a z laika sa vďaka ľahkému prístupu k informáciám stal dobre informovaný jedinec s dostatočným prehľadom. Nik nehovorí, že sa musíte správať ako hypochonder a nachádzať na sebe príznaky všetkých ochorení, o ktorých ste čítali a počuli, no s nadhľadom a triezvou mysľou môžete správne a včas diagnostikovať mnohé ochorenia. Nebojte sa vypýtať na odborné vyšetrenie, ak si chcete byť úplne istý. Na jednej strane sa stretávame s „hluchotou a slepotou lekárov“, no na druhej strane stoja situácie podobné príbehu dvadsaťpäťročnej Kristíny, ktorá prišla k lekárovi s bolesťou hlavy. Ten ju poslal na CT vyšetrenie. Kristína však odmietla, pretože bola presvedčená, že ju hlava bolí z dôvodu nadmerného požitia alkoholu. Zabudla však na to, že bolesť tu bola aj pred tromi dňami, pred dvoma týždňami či pred mesiacom. Skutočne mala aj vtedy iba opicu?

A čo tridsaťdvaročná mamička dvojčiat, ktorá sa svojmu lekárovi sťažovala na zvracanie a hnačku?Ten ju taktiež poslal na odborné vyšetrenie. Hraničný bol aj tlak tejto pacientky. Lekár jej poradil, aby začala užívať príslušné lieky. Ona ale odmietla. Veď hnačku majú aj jej deti, takže to dostala od nich a zaručene to čoskoro prejde. A tlak? Kto by nemal pri dvojčatách zvýšený tlak?

S podobnými dilemami bojujú lekári každý deň. Dobrého lekára si však treba vážiť. Ten, ktorý si chce byť stopercentne istý, či ste  v poriadku a nezmetie vaše sťažnosti zo stolašmahom ruky, si zaslúži rešpekt. Správy súnadmieru zavalené smutnými a zbytočnými úmrtiami, kedy bolo neskoro diagnostikované ochorenie. Tam, kde nezlyhal lekár, zlyhávate vy. Ruku na srdce, počúvate vždy rady svojho lekára? A on je ochotný vypočuť vás? Ak nie, tak ho zmeňte. Najdôležitejšia je spolupráca, tolerancia a rovnocennosť. Občas i priateľská výmena názorov. Veď ani lekár, ktorý vám naordinuje všetko, o čo si poviete, nemusí byť ten pravý.

Mnohí ľudia ešte ani v 21. storočí nemajú prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti, vy ju však máte, tak ju naplno využite. Nič cennejšie ako svoje zdravie predsa nemáte. Aj keď sa odhaduje, že v priemere 30% z lekárskych vyšetrení je zbytočných, tak zdravie určite nepatrí medzi oblasti, ktoré je možné podceňovať.  I tu platí pravidlo „dvakrát meraj a raz strihaj“. Je pravda, že CT vyšetrenie nesie v sebe riziko ožiarenia, no práve preto je potrebné podať svojmu lekárovi všetky informácie súvisiace so zdravotným stavom a on uváži, či je naozaj nevyhnutné podstúpiť tento typ vyšetrenia.

Niekedy tiež platí, že menej je viac. Nedávajte si predpisovať zbytočne veľa liekov iba preto, že lekár s predpisom „hocičoho“ nemá problém. V prvom rade netreba zabúda na fakt, že z našich chorôb žijú farmaceutické spoločnosti, ktoré nie vždy produkujú zázračné pilulky.

Nikdy sa nezabudnite svojho lekára spýtať na týchto5 základných otázok:

 

  1. Čo si myslíte o mojich príznakoch? (O akú diagnózu môže ísť?) – nič nezamlčte a povedzte i o podozrení z opice, alebo o tom, že tlak vám zvyšuje iba momentálne vypätie
  2. Máte už s takýmto postupom skúsenosti? (Môžete mi podať dôkaz o tom, že takýto postup bude efektívny?) – ubezpečte sa, že nie ste iba pokusný králik alebo klient pre lekárovho známeho z farmaceutickej brandže
  3. Aké môžu byť vedľajšie účinky takejto liečby?
  4. Je možné vyčkať s liečebným postupom a sledovať, ako sa bude moje ochorenie vyvíjať? – v prípade, že vám bolo odporučené náročné vyšetrenie či liečba, ktorá so sebou nesie ďalšie riziká, neotáľajte s otázkami
  5. Sú aj iné možnosti liečby?– buďte sami sebe obhajcom, pokiaľ sa vám daný postup nepozdáva, tak to vyslovte nahlas a hľadajte s lekárom vhodnejšie alternatívy

Prajeme vám, aby ste vo svojom lekárovi našli spoľahlivého partnera a cítili sa v jeho blízkosti uvoľnene, a teda sa nebáli spýtať na čokoľvek.

FOTO: freedigitalphotos.net