X

Aj zdravotnícke oblečenie podlieha módnym trendom

V momente, ako vstúpime do nemocnice podvedome hľadáme biele plášte – symbol lekárskeho povolania. Jednotné zdravotnícke uniformy uľahčujú orientáciu, hneď vieme na koho sa môžeme v nemocnici obrátiť a zároveň v nás vyvolávajú pocit dôvery a profesionality. No nebolo tomu vždy tak. Jednotné zdravotnícke oblečenie je výdobytkom 20. storočia a išlo ruka v ruke so zvýšením hygienických štandardov, keď sa rozšírilo povedomie o baktériách a infekciách.

 

Je síce pravda, že zdravotnícke oblečenie ako také existovalo už v 19 storočí, no pozostávalo predovšetkým zo záster, ktoré si obliekali chirurgovia a sestry, aby si pri operácii nezašpinili civilné šaty. V tom čase sa na hygienu kládli len minimálne nároky. Postupne zástery zastúpili zdravotnícke plášte a laboratórne odevy. Od tej doby prešli rôznymi zmenami čo sa týka strihov, spôsobu uväzovania či dĺžky alebo farby. Najmä zdravotnícke biele plášte sú veľmi obľúbené a  úzko spájané s lekármi. Pacienti dávajú prednosť lekárom, ktorí nosia plášte ako tým, ktorí nosia len civilné oblečenie. Podvedome to v nás vyvoláva dôveru v lekárovu profesionalitu a šikovnosť. Rovnako je to aj v prípade lekárov a sestričiek, ktorí cítia dôležitosť ich povolania a hrdosť.

 

Dnes sa však výber zdravotníckeho oblečenia neobmedzuje len na typické plášte, ale tiež podlieha trendom, tak lekárskym ako aj módnym. Na výber majú dnes dlhé alebo krátke halenky, rôzne strihy nohavíc, sukní, všetko vyrobené z pohodlných a zároveň hygienických materiálov. Dokonca ani farebná paleta zdravotníckeho oblečenia už nie je taká konzervatívna.

 

V polovici 20. storočia sa najskôr začali používať okrem bielej aj zelená a modrá farba. Tradične sa používala výhradne biela farba, na ktorej sa rýchlo ukáže akákoľvek špina, čo v časoch, keď sa na hygienu nekládli vysoké nároky bola jediným spoľahlivým indikátorom čistoty.

 

Postupne však výskumy a skúsenosti z praxe ukázali, že pri dlhej operácií chirurgovia trpeli únavou a bolesťami očí okrem iného aj kvôli bielemu oblečeniu, ktoré oči príliš ťahá a namáha. Bolo teda potrebné nájsť farby, ktoré sú šetrnejšie k očiam, no zároveň je na nich stále rovnako ľahko vidieť každú špinku. Preto sa dnes na operačných sálach používa svetlo modrá alebo zelená, ktoré ako bonus pôsobia aj upokojujúco a menej nepriateľsky ako biela. Odstránili sa tiež všetky vrecká, vysoké goliere a zbytočné záhyby, aby sa predišlo infekciám a zaviedli sa napr. aj operačné čiapky.

 

Sterilné biele prostredie na čele s bielymi plášťami na niektorých pacientov, hlavne na deti, pôsobilo často nepriateľsky až desivo. Preto je dnes možné celkom bežne stretnúť na chodbách nemocnice doktorov oblečených vo farebných halenách či v halenách s obrázkami zvieratiek a rozprávkových postavičiek. Pacienti rovnako ako aj lekári určite uvítali oživenie sterilného lekárskeho prostredia v podobe veselých farieb a obrázkov.

 

Určite sa v budúcnosti dočkáme ešte mnohých zmien v lekárskom oblečení, tak aby držalo krok s najnovšími poznatkami.

Reklamný článok