X

Základné informácie o Subwooferoch

Každý z nás zbožňuje dobrú hudbu. Na to, aby znela dobre, je často nutná správna zostava vrátane subwoofera. Ak práve premýšľate nad jeho kúpou prečítajte si nasledujúce riadky.

Pre začiatok

Subwoofer je doplnkový reproduktor určený len na basy (alebo ak chcete na zvuky basovej frekvencie). V zásade nepotrebujete v jednej miestnosti viacero subwooferov, postačí vám jeden. Rovnako to platí aj naopak – viacero basových reproduktorov radšej nahraďte iba jedným. Jeden subwoofer sa používa pre stereo i pre viackanálovú zostavu.

Pasívny verzus aktívny

Aktívny subwoofer má zabudovaný zosilňovač spolu so všetkými potrebnými obvodmi nevyhnutnými na jeho správnu prevádzku. Hodí sa najmä tým užívateľom, ktorých nebaví večné nastavovanie a dokupovanie komponentov. Na druhej strane niekedy dávajú zabudované zosilňovače slabšie ako by subwoofer utiahol, čo mu v konečnom dôsledku uberá na výkone, resp. by samotný subwoofer vedel utiahnuť viac.

Pasívny subwoofer nemá zabudovaný zosilňovač (je to v podstate len reproduktor) čo znamená, že ho treba dokúpiť. Zároveň však bude nutné spolu zladiť aj ostatné technické parametre. Pri zlom zapojení alebo nastavení by sa mohol subwoofer alebo zosilňovač poškodiť.

Použitie „subáka“

Najprv si treba zadefinovať jeho účel. Ak si kupujete subwoofer na profesionálnejšie ozvučovanie, vyhovie vám priemer membrány 15 alebo 18 palcov. Pre menšie výkony (do bytu, izby, domu) vám postačí 10 alebo 12 palcov. Zriedka nájdete aj mohutné subwoofery s priemerom membrány až neuveriteľných 21, 22 alebo dokonca 24 palcov.

Subwoofer sa, ako sme už spomenuli, používa spoločný pre všetky kanály domáceho kina. Najčastejšie sa z pochopiteľných dôvodov kupujú aktívne – stačí ich len zapojiť bez väčších nastavovaní a dolaďovaní.

Ešte jedna drobnosť: označenie 2.1 hovorí, že sú použité 2 reproduktory a 1 subwoofer, 5.1 obsahuje 5 reproduktorov a 1 subwoofer.

Zuzana Šusterová

Foto: FreeDigitalPhotos.net