X

11 vecí, ktoré by ste v práci nikdy nemali povedať

Záleží na tom, čo rozprávate. Či už vyjadrujete svoj názor na nejakom dôležitom stretnutí alebo len tak klebetíte na obede – všetko vyjadruje Váš charakter. Existujú tri veci, ktoré signalizujú Vašu profesionálnosť: Vaše správanie, Váš výzor a Vaše rozprávanie.

Výrečnosť nie len zlepšuje Vašu každodennú komunikáciu, ale taktiež buduje celkovú osobnosť a výkonnosť. Pri každom slove dostávate príležitosť vytvárať a rozvíjať dobrý dojem.

Niektoré veci a slová však podkopávajú Vašu autoritu a profesionalizmus a z kancelárie by mali byť vyradené. Prinášame Vám preto zoznam 11 vecí, ktoré by ste v práci nikdy nemali hovoriť.

 

1. „Dáva to zmysel?“

Namiesto toho, aby ste si uisťovali sami seba, že tomu naozaj rozumiete, spýtajte sa radšej sami seba (poprípade dotyčného), či ste to naozaj pochopili. Navrhovanou otázkou preto ostáva: „Aké sú Vaše myšlienky?“

 

 2. „To nie je fér.“

Sťažovanie sa na situáciu ju nezmení. Či už ide o problém v práci alebo problém našej planéty, sťažovaním nič nevyriešite – a už vôbec nie pasívnym fňukaním.

 

3. „Nemal som čas.“

Väčšinou to pravda nie je – uznajte sami. Či už ste si na danú úlohu nespravili čas alebo ste jednoducho zabudli, namiesto vysvetľovania prečo ste to neurobili radšej povedzte, kedy úlohu dodáte.

 

 4. „Len.“

Toto slovo môže pridaním do viet vyzerať neškodne, ale ak poviete „len som chcel“ alebo „len si myslím“ môže to odviesť pozornosť od toho, čo hovoríte. Slovo „len“ vkladáme do viet väčšinou kvôli obavám silného tlaku. Robia Vás však defenzívnym, ufňukaným a nezáväzným. Nepoužívajte preto to slovíčko a budete hovoriť s väčšou autoritou.

 

5. „Ale do e-mailu som to poslal minulý týždeň!“

Ak sa niekto nemôže dostať k Vašim úlohám, je to Váš problém. Buďte komunikatívny a nezhadzujte vinu len na iných.

 

 6. „Nenávidím..“ alebo „Je to také otravné…“

Urážky v kancelárii miesto nemajú, obzvlášť ak sa jedná o osoby vo firme a podnikovej praxi. Pôsobí to nezrelo a nevzdelane, preto to radšej vynechajte.

 

 7. „To nie je moja zodpovednosť.“

Aj keď sa možno práve nejedná o Vás, intenzívna pomoc ukazuje, že ste tímový hráč. Apropo – na konci dňa sú už zodpovední všetci.

 

 8. „Mali ste…“

Tieto slova pôsoboia veľmi obviňujúco. Namiesto toho použite inú alternatívu a povedzte vetu ako: „V budúcnosti by som odporúčal…“

 

 9. „Možno sa mýlim, ale..“

Aj keď ste predtým možno povedali tú najlepšiu myšlienku, týmito slovami ju totálne zmaríte. Odstráňte svoje pochybnosti o tom, čo hovoríte a čo si myslíte.

 

 10. „Prepáčte, ale…“

Automaticky to vyznie tak, že sa cítite otrávený. Neospravedlňujte sa za niečo, čo chcete urobiť alebo povedať.

 

 11. „Vlastne…“

Vyznie to akoby ste hovorili „Vlastne je to tamto, ale v skutočnosti to je zas inak.“ Toto  naozaj chcete? Zbytočne to len vytvára vzdialenosť medzi Vami a poslucháčom.

FOTO: freedigitalphotos.net