Koreniny
Korenisté jedlá vás spoľahlivo zahrejú a dodajú energiu. Okrem tradičného čili skúste do jedál pridávať predovšetkým nové korenie, rascu, muškátový oriešok a samozrejme škoricu. Úplne vynikajúci je zázvor, ktorý vďaka svojej charakteristickej pikantnejšej chuti dokáže osviežiť napríklad polievky (taká slepačia polievka bude ešte chutnejšia a ešte intenzívnejšia) alebo aj šalátové zálievky. Navyše posilní imunitu, a to je v zime obrovskou výhodou.
Polievky a čaje
Teplá polievka nás vie zahriať kedykoľvek a dnes už aj kdekoľvek či už máte chuť na teplú polievku doma alebo v práci. Vďaka termopohárom viete mať chutný vývar vždy pri sebe a nevychladne vám ani počas cestovania. V práci si môžete osvojiť sáčkové polievky bez obsahu glutamanov, farbív a iných prísad; zakúpiť sa dajú aj také, ktoré majú prírodné zloženie a obsahujú len kúsky sušenej zeleniny. Praktický je aj čaj „so sebou“, ideálne zázvorový alebo bylinkový.
Dobrú teplú polievku podľa vlastnej chuti si doprajte pokojne aj večer – udrží telo v teple počas celej noci. Zaspávanie bude rýchlejšie.
Konzumácia zŕn
Komplexné sacharidy fungujúce pre naše telo ako palivo, nájdete v ovsených vločkách. Na raňajky alebo obed dodajte telu vlákninu, horčík a vitamín B. Regulácia tepla bude lepšia.
Športovanie
Športovanie, či už doma s pomocou náradia alebo behanie vonku, naštartuje telo. Spočiatku sa vám zakaždým nebude chcieť obliekať a vychádzať do zimy, no keď sa po aktívnom behu vrátite domov, dostaví sa nielen pocit zahriatia z pohybu, ale i pocit šťastia. Bez preto nemusíte nechávať bokom len preto, že je chladnejšie, práve naopak – telo sa potrebuje hýbať v každom ročnom období.
Napísala:Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net