X

Záhradní škodcovia: ako sa ich zbaviť?

Snažíte sa na svojej záhrade vypestovať krásne kvety, robíte čo sa dá aby vyrástli, no stále sa vám kvôli škodcom nedarí? O najčastejších škodcoch si môžete práve teraz prečítať, aby ste vedeli ako proti nim zakročiť.

 

Mravce

Samotné mravce obvykle v záhrade neprekážajú a ani veľmi neškodia; problémové sú ich hniezda z ktorých vznikajú ďalšie a ďalšie početné kopy mravcov. Dostať sa môžu až do domu, kde sa s radosťou usídlia v špajze, pivnici alebo rovno v kuchyni. Rozsiahle mraveniská nájdete najčastejšie v okolí kmeňov stromov odkiaľ potom lozia napríklad po ovocí. Ďalej ešte obývajú záhony a nájsť ich môžete aj v okolí kvetináčov.

Medzi overené riešenia patrí sóda bikarbóna, špeciálne insekticídne kriedy, biocídne prípravky, obyčajný ocot z kuchyne alebo droždie. Pomôcť môžu i nástrahy určené špeciálne na mravce – granule alebo gély.

 

Molice

Molice sú cicavé škodce vyskytujúce sa vždy v kolóniách a napádajú hlavne zeleninu, no škodiť môžu aj okrasným rastlinám. Niekedy sa uhniezdia v skleníku. Nájdete ich podľa lepkavého povlaku na rastlinách alebo máte dojem, že rastlinke bez príčiny začali opadávať listy. Riešenie je len v chemickom postreku (Decis EW50, Mospilan 20SP a i.), ktorý musíte v krátkych intervaloch pravidelne opakovať.

 

Vošky

Mnohí dôverne poznajú vošky ohrozujúce hlavne okrasné rastliny. Okrem toho, že cicajú z rastliniek šťavu, prenášajú často i rôzne ochorenia z rastliny na rastlinu. Vošky spozorujete voľným okom na spodných stranách listov, rýchlo sa rozmnožujú. Ideálnou pomocou sú insekticídne prípravky (Decis EW50, BI 58EC a i.).

 

Strapky

Voľným okom strapky len tak ľahko nezbadáte, ale na ich prítomnosť vás upozornia biele škvrny na lupeňov kvetov a/alebo na listoch. Prezradí ich niekedy tiež malý čierny trus na listoch alebo stonkách. Opäť pomôže najmä kvalitný postrek (Krate zeon 5CS a i.).

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net