Stop plesni v byte
Nevzhľadné mapy na stenách, spóry plesne na nábytku i v potravinách a podráždené dýchacie cesty. Nadmernú vlhkosť a pleseň v obytných priestoroch netreba podceniť. Okrem zničeného majetku hrozia vám a vašim deťom aj vážne zdravotné komplikácie. Nevzdávajte boj s plesňou a postarajte sa svojej rodine o zdravý domov.
Problémom treba predchádzať
Plesne prežívajú pri bežnej izbovej teplote a vzdušnej vlhkosti nad 60%. Z toho jednoznačne vyplýva, že vlhkosť zdravého prostredia by sa mala pohybovať maximálne do 60%. Zatiaľ čo v teplých letných mesiacoch je vzduch obyčajne suchý, interiér vyvetraný a múry vyhriate, s príchodom vykurovacej sezóny nastáva problém. Vzduch sa nasycuje parami a tie kondenzujú na studených oknách a murive. Ak nestíhajú vysychať, stanú sa domovom spór, ktoré sa za ideálnych podmienok rýchlo rozširujú. Výsledkom sú nepekné mapy plesne na oknách, stenách a v murive. Ako sa im vyhnúť?
- Vetrať, vetrať a vetrať. Aby ste zabránili únikom tepla, vetrajte vo vykurovacej sezóne rýchlym prievanom. Avšak často.
- Mimoriadne intenzívne vetranie potrebuje kúpeľňa a kuchyňa. Vhodné je investovať do výkonného ventilátora a digestora.
- Ak máte problémy s vysokou vzdušnou vlhkosťou, použite pri maľovaní bytu protiplesňové prípravky.
- Nábytok neumiestňujte v bezprostrednej blízkosti stien a sústreďujte ho okolo deliacich priečok, nie obvodových múrov.
- Pri veľkých problémoch s vlhkosťou investujte do elektronického pohlcovača vlhkosti.
Keď je prevencia neúčinná
Ak napriek všetkým opatreniam vyrástla za vašou chladničkou alebo posteľou hotová záhrada, nevešajte hlavu. Práve naopak, je čas začať intenzívny protiútok. Ako sa zbaviť plesne bezpečným spôsobom a zabrániť jej ďalšiemu rozširovaniu?
- Pleseň nikdy neodstraňujte mechanicky a na sucho. Zoškrabovaním a ošúchavaním by ste jej mikroskopické spóry rozptýlili do ovzdušia.
- Použite protiplesňové prípravky s obsahom striebra. Sú finančne náročnejšie ako prostriedky s chlórom, ale majú efektívnejší a trvácnejší účinok.
- Ak plesne zotierate z laminátu, dreva alebo plastu, vždy použite dezinfekčný prostriedok.
- Po odstránení plesní miestnosť dôkladne vyvetrajte.
FOTO: google.com
Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.