Protisnehové zábrany prispôsobte aj klimatickej oblasti, v ktorej bývate
Na začiatok je nutné podotknúť, že voľba typov a počtu prvkov ochrany strechy pred snehom je závislá od konkrétneho prevedenia strechy a miery jej zaťaženia snehom, ktorá závisí aj od klimatickej oblasti a nadmorskej výšky. Ak chcete mať istotu, že Vaša strecha zabráni zosuvu snehu, je vhodné, ak sa návrh jednotlivých prvkov zabezpečenia strechy pred zosuvmi snehu realizuje na základe technických výpočtov. S nimi vám pomôže stavebný technik, no rovnako môžete získať odporúčania aj od samotného výrobcu strešnej krytiny.
Kde pokladať protisnehové škridle?
Základom zvýšenia ochrany strechy pred zosuvom snehu je použitie špeciálnych protisnehových škridiel, alebo protisnehových hákov. Tie tvoria pre sneh zábranu brániacu jeho masívnemu zosuvu. Protisnehové škridle, alebo háky je potrebné klásť celoplošne a to tak, že sa položí súvislý rad v druhej rade od odkvapu a následne sa pokračuje v ploche strechy cca 1,3 až 5 kusov/m2 v závislosti od spomenutých parametrov. Netreba zabúdať ani na ich položenie do okolia špecifických oblastí strechy, a to strešných okien, odvetrávacích rúr či kolektorov.
Uprednostnite strešnú krytinu, ktorá ponúka kompletné príslušenstvo na zabezpečenie pred zosuvmi snehu
Pri výbere konkrétneho modelu strešnej krytiny sa informujte, či súčasťou jeho príslušenstva sú aj samotné protisnehové škridle, alebo protisnehové háky. Je ideálne, ak strešný systém navyše obsahuje aj ďalšie prvky určené na zabezpečenie strechy pred snehom. Napríklad protisnehové mreže a príslušenstvo na ich inštaláciu, ktoré sú odporúčané najmä na budovy, kde hrozí riziko zosuvu na verejné priestranstvo, alebo nachádzajúce sa v oblastiach s obrovskými nádielkami snehu.