X

Oceľové, titánové či keramické nože – viete si medzi nimi vybrať?

Nevyhnutnou súčasťou základnej výbavy každého človeka a domácnosti sú nože. Bez nich by sme si život už asi ani nevedeli predstaviť. Veď takmer stále potrebujeme niečo krájať či rezať, a práve na tieto účely sú nože nevyhnutné. A to bez ohľadu na to, či sme doma, alebo sme sa vybrali na grilovačku, prechádzku do lesa či poľovačku. Aké základné materiály na ich výrobu sú vhodné na jednotlivé použitia?

 

Prednosti a zápory kovových nožov

Kuchynské nože môžu byť vyrobené z troch základných materiálov – ocele, titánu a keramiky. Úplnú klasiku predstavujú oceľové nože, ktoré bežne používa snáď úplne každý. Ich prednosťami je dostupná cena, vysoká životnosť a extrémne jednoduché ostrenie. Nevýhodou zas naopak nevhodnosť na krájanie ovocia a zeleniny, ktorých obsahové látky môžu na oceli zoxidovať, a tak stratiť svoju pôvodnú hodnotu. Druhým populárnym kovovým materiálom na výrobu nožov je titán, avšak za tieto nože si musíte oproti tým oceľovým značne priplatiť. Odmenia sa vám však za to svojou vysokou ostrosťou, ktorá sa tak ľahko nestráca a vysokou odolnosťou. Titánové nože však nedokážete naostriť v domácich podmienkach, ale len v špecializovaných servisoch.

Pokiaľ potrebujete nôž napríklad do prírody a rozmýšľate, z ktorých dvoch uvedených kovov by mali byť vyrobené športové nože, tak v tomto prípade uprednostnite skôr klasiku z ocele. Tá je totiž na tieto účely z hľadiska porovnania ceny a benefitu výhodnejšia.

 

Keramické nože vydržia dlhšie ostré, no pozor na ich krehkosť

Hitom posledných rokov v kuchyniach sú jednoznačne keramické nože. Tie sú vyrábané za vysokých teplôt z keramiky a oxidu zirkoničitého. Keďže neobsahujú kovy, sú priam ideálne na krájanie ovocia a zeleniny, avšak pokojne s nimi môžete krájať aj mäso či iné pokrmy. Nové keramické nože vás prekvapia svojou vysokou ostrosťou, ktorá ostáva prítomná dlhšie, než u nožov z kovu. Avšak, ak sa raz keramický nôž otupí, zvyčajne už nie je možné jeho opätovné naostrenie. Výhodou je aj málo adhézny povrch, preto sa pri krájaní na keramické nože prakticky nič nezachytáva. Keramické nože však nikdy neumývajte v umývačke riadu a skladujte ich v pôvodných obaloch či stojanoch, pretože sú výrazne krehkejšie ako nože z kovu.

Bohatú ponuku nožov z ocele, titánu a keramiky či športové nože nájdete aj v ponuke internetového obchodu Vetroshop.sk.

Reklamný článok