X

Hrou na hudobný nástroj pomôžete aj svojej inteligencii. Čo je dobré vedieť na začiatok?

Začnite dbať na to, čo robíte vo svojom voľnom čase. Ak máte svoje obľúbené „hobby“, zamyslite sa, či je to tá pravá aktivita, ktorá vás napĺňa v každom smere. Myslite na to, že je množstvo aktivít, ktoré podporujú aj ľudský mozog. Najnovšie štúdie potvrdili, že práve aktivita v podobe hrania na hudobný nástroj pomáha zlepšiť činnosť mozgu. Čo vy na to?

 

Ak ešte nehráte, zmeňte to …  

Pokiaľ ešte neviete hrať na žiadny hudobný nástroj, mali by ste to v čo najkratšom čase zmeniť. Nezmeníte tým len svoj lepšie trávený voľný čas, ale dokonca si zlepšíte aj myslenie, či celkovú inteligenciu. Učiť sa hrať na hudobný nástroj sa oplatí. Predsa aj vo všeobecnosti inak vnímame tých ľudí, čo vedia hrať na nejaký hudobný nástroj. Sú pre nás nadanejší a inteligentnejší. Zvoľte si sami, čo je to pravé pre vás. Nie je nikde napísané, že musíte byť dokonalí vo všetkých nástrojoch. Vyberte si len jeden, kde obstojíte dôkladne pred svojim okolím. Prekvapte svoju rodinu, či známych pri najbližšej oslave na chate, chalupe, alebo len tak doma. Zahrajte im napríklad na gitare. Alebo vás láka iný hudobný nástroj? Ak v tom už budete mať jasno, riaďte sa nasledovnými krokmi:

 

1. krok Musíte si byť istí, že sa to chcete naučiť …

Ako prvé musíte mať jasno v tom, či chcete vedieť hrať na daný hudobný nástroj (napríklad na gitare) alebo nie. Predsa ak chcete vedieť hrať, musíte si kúpiť daný hudobný nástroj. A ten niečo stojí, tak aby vám po pár sedeniach neprišlo na um, že s tým prestanete. Hra na hudobný nástroj vyžaduje veľmi veľa času (najlepšie je učiť sa každý deň). Navyše musíte rátať aj s časom venovaným návšteve hudobnej školy, prípadne lekciám online či u učiteľa v súkromnom štúdiu. Pokiaľ v tom máte jasno a učiť sa hrať na akýkoľvek hudobný nástroj chcete, prejdite na ďalší krok.

 

2. krok Dôkladne vyberte druh hudobného nástroja …   

Pokiaľ chcete hrať už na konkrétny hudobný nástroj, musíte si zvoliť konkrétnejšie a presnejšie, na aký typ toho daného nástroja chcete hrať. Napríklad pri gitare máte možnosť klasickej, elektrickej, akustickej alebo elektroakustickej gitary. Je zrejmé, že na začiatok isto zvolíte zlatú klasiku, nič náročné a komplikované. Istotne je lepšie začať postupne s niečím jednoduchším a následne, ak sa zlepšíte, pridávať náročnejšie prvky, alebo aj ďalšie hudobné nástroje. Nikdy nerobte všetko naraz. Sledujte pritom aj cenu samotného nástroja.

 

3. krok Daný nástroj si vždy vyskúšajte …

Myslite na to, že daný hudobný nástroj si vždy pred kúpou dôkladne vyskúšajte. V prípade, že ste úplný laik, tak kúpu realizujte v prítomnosti niekoho skúsenejšieho, čo sa vyzná v hudobných nástrojoch. Nie je nič horšie, ako keď kúpite „mačku vo vreci“. Vy počúvajte, ako hrá daný nástroj a ak by sa vám niečo nepozdávalo, skúste iný nástroj (iné je počúvať nástroj pri kúpe ako hráč a ako poslucháč).

 

4. krok Neustále sa učte a trénujte!  

Presne tak. Nikto neprišiel na tento svet s tým, že vedel hneď hrať na hudobný nástroj. Je to nesmierne veľa hodín a potu, čo daní muzikanti museli obetovať učeniu sa na hudobný nástroj. Preto aj vy trénujte a učte sa neustále. Pamätajte na to, že to nepôjde vždy ľahko a s chuťou. Hodinka denne je ideálny čas na učenie. Aj keby nepoznáte noty, počúvajte a trénujte základné akordy. Vždy ale vydržte a buďte trpezliví!

Je toho síce viac, čo sa treba naučiť, ale určite sa to dá, len treba chcieť. Predsa vám to stojí za to, že sa niečo naučíte a navyše pomôžete aj svojej inteligencii a mozgu. Pre svoj nový (možno aj prvý) hudobný nástroj, navštívte stránku TU.

Reklamný článok