Dvojtvárna Keňa
Väčšina Slovákov pozná Keňu ako krajinu s nádhernými Safari, bielymi piesočnatými plážami a 5-hviezdičkovými hotelmi. Táto nádherná krajina má však aj podobu druhú, takú ktorú poznajú len tí, ktorí šli po stopách menej zaužívaných destinácii, po stopách miest kde žijú ľudia svoje obyčajné životy.
Všetkými možnými cestami …
Samotný príklad toho že vo svete je 34 miliónov ľudí trpiacich vírusom HIV je už samotná Kena, pričom v Keni týmto vírusom trpí 9% populácie. Najväčšou príčinou toho je to, že ženy ktoré sa o svoju rodinu chcú postarať, sú často krát nútené robiť to, čo ich najlepšie uživí. Niektoré ženy sa o svoje deti musia starať samé a niekedy ich cesty vedú aj k prostitúcii (vo väčšine prípadov nechránenej). Najlepšími platiacimi sú taxikári, najhoršími susedia . Ceny za takéto služby sa tam pohybujú od jedného do troch eur. Na pobrežiach postihnutých terorizmom si týmto spôsobom privyrába až 30% detí vo veku od 12 do 18 rokov.
Podpora prostredníctvom bezplatného školstva
V Nairobi kde žije vyše 700 tisíc ľudí žijú komunity, ktoré žijú doslova z úst do úst a budúcnosť pre nich nie sú roky dopredu ale to čo nastane zajtra. Aj keď je Európska únia aktívne zapojená do rozvojovej pomoci tejto krajiny stále čelí táto krajina hrozbám ktoré nás v bežnom živote ani nenapadnú. Od roku 2003 je v Keni zavedené bezplatné vzdelanie pre všetkých. Napriek tomu ostáva vyše dvoch miliónov detí mimo školského systému. Väčšinu týchto detí tvoria tie, ktoré žijú v chudobných slumoch .
Na prvý pohľad nádherná krajina ktorá očarí nejedného turistu. Nádherná krajina ktorá je zároveň dvojtvárnou a odrážajúcou dve prakticky odlišné spôsoby života.
Napísala: Lucia Šariková
FOTO: freedigitalphotos.net