X

Astigmatizmus – porucha videnia, o ktorej sa veľa nehovorí

Veľká časť pacientov, ktorá trpí na krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť, má túto zrakovú chybu kombinovanú s astigmatizmom. Ten spôsobuje, že človek nevidí jasne kontrasty a rysy medzi horizontálnymi, vertikálnymi, alebo šikmými líniami, čím sa mu v rôznej miere skresľuje obraz a jeho videnie je neostré. Čím sa astigmatizmus vyznačuje ďalej?

Pod pojmom astigmatizmus rozumieme poruchu videnia, ktorá je spôsobená nepravidelným zakrivením očnej rohovky. Inými slovami, astigmatické oko je deformované, teda nemá pravidelný poľoguľovitý tvar. Tvar oka by bolo možné prirovnať k vajíčku, ragbyovej lopte, alebo k šiške. Tento nepravidelný tvar spôsobuje, že svetelné lúče sa pri prechode okom nespoja do jedného ohniska ale sa rozptýlia na mieste najostrejšieho videnia, ktorým je sietnica. Zakrivenejšia plocha láme svetlo viac než menej zakrivená a nezobrazuje bod do bodu, ale do dvoch od seba vzdialených kolmých čiar. Pojem „astigma“ v podstate znamená – bez bodu. Výsledný obraz a videnie človeka tak nie je jasné. V určitej rovine môže byť obraz rozmazaný, deformovaný, zatiaľ čo v inej ostáva ostrý.

 

Ako vidí astigmatik?

Astigmatici nevedia dobre zaostriť do blízka aj do diaľky a neostré majú aj periférne videnie. Môžu mať tiež problém s priestorovou orientáciou, privierať oči pri pohľade na vzdialené predmety, alebo nakláňať hlavu na jednu stranu, aby si pomohli k lepšiemu videniu. Táto zraková chyba sa zvyčajne vyskytuje spolu s ďalekozrakosťou a krátkozrakosťou a často je už vrodená. Problém môže začať spôsobovať u detí školského veku, ktoré si často zamieňajú čísla a písmená.

 

Stupne astigmatizmu

Nízky stupeň astigmatizmu má väčšina ľudí, keďže rohovka nikdy nie je úplne pravidelná, ale mierne zakrivená. Videnie však zostáva bez problémov a nie je nutné ho korigovať. Korekcia je nevyhnutná v prípade väčšej chyby.

Veľkosť vady zisťuje očný lekár, a udáva sa v tzv. cylindrických dioptriách, ktoré sú definované veľkosťou astigmatizmu a osou korekčného skla umiestnenom v okuliaroch. Ide o tzv. tórickú okuliarovú šošovku, ktorá je konštruovaná tak, aby upravila os astigmatizmu a kompenzovala tým vadu rohovky. Preto hovoríme aj o cylindrickej očnej vade. Astigmatizmus samotný nenarušuje zrakovú ostrosť v takej miere ako vlastná krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť, no podieľa sa na rozmazanom videní zhruba z polovice. Astigmatizmus môže spôsobovať únavu a pálenie očí, byť príčinou bolesti hlavy a v neskoršom veku tiež príčinou slabozrakosti.

 

Druhy astigmatizmu

Astigmatizmus sa vyskytuje v dvoch podobách. Prvou je pravidelný astigmatizmus, ktorý býva najčastejší a až do istého stupňa sa pokladá za prirodzený, pretože nevedie k obmedzeniu videnia. Ide najčastejšie o vrodenú formu, ktorá býva aj dedičná a počas života sa takmer vôbec nemení.

Druhou príčinou je nepravidelný astigmatizmus, pri ktorom je zakrivenie rohovky nepravidelné dôsledkom úrazov, operácií oka, jaziev na rohovke, alebo tzv. vrodeného keratokonusu, pri ktorom je rohovka kuželovito vyklenutá vo svojom strede.

 

Možnosti riešenia astigmatizmu

Astigmatizmus patrí k očným vadám, ktoré dnes možno úspešne korigovať dioptriami, alebo riešiť pomocou laserových, alebo vnútroočných operácií.

Najjednoduchšie riešenie predstavuje korekcia dioptriami s tórickými okuliarovými šošovkami, ktoré korigujú asymetrické zakrivenie rohovky. Na rovnakom princípe fungujú aj kontaktné šošovky, ktoré však veľa ľudí odmieta kvôli určitému nepohodliu súvisiacemu s ich výmenou a čistením. Na okuliare je potrebné si postupne pomaly zvyknúť, a musia byť na tvári nosené rovno, inak sa korekčná schopnosť cylindrického skla znižuje. Týmto spôsobom sa zraková vada neodstraňuje, iba vyrovnáva a zlepšuje videnie. Korektúra astigmatizmu by mala nastať už v rannom detstve, kvôli eliminácii možných ďalších problémov v budúcnosti.

Pri astigmatizme je tiež možná liečba laserom alebo implantáciou vnútroočnej tórickej šošovky. Laserová operácia očí je efektívna a rýchla metóda riešenia, operácia netrvá dlhšie ako 15 minút a dokáže upraviť zakrivenie očnej rohovky. Je vhodná pre všetky stupne astigmatizmu a presne zodpovedá jedinečným potrebám oka, pretože sa vykonáva na základe digitálnej mapy konkrétnej dioptrickej chyby, ktorá vzniká ako súčasť predoperačného vyšetrenia. Laser tak na základe 3D mapy oka dokáže vymodelovať tvar rohovky. V tomto prípade ide dokonca o technológiu certifikovanú vesmírnou agentúrou NASA, čo znamená že spĺňa najprísnejšie bezpečnostné kritériá.

Pokiaľ pacient trpí vyššou formou astigmatizmu, je preňho vhodná implantácia tórickej vnútroočnej šošovky. Ide o operačný zákrok, počas ktorého sa odstráni pôvodná ľudská šošovka, ktorá nespĺňala požiadavky na kvalitné videnie a nahradí sa umelou vnútroočnou šošovkou – implantátom.

Tento zákrok je vhodný tiež pre ľudí, ktorí už dosiahli vek 40 rokov a prípadne majú navyše astigmatizmus kombinovaný s inou vyššou dioptrickou chybou, prípadne pre pacientov, ktorých rohovka nie je vhodná na laserovú operáciu. Riešenie astigmatizmu tórickou šošovkou je dlhodobé.

Astigmatizmus je častá dioptrická chyba, ale dá sa úspešne korigovať metódami modernej refrakčnej chirurgie.
Reklamný článok