Ako sa žije v Španielsku?
Bohatá kultúra, prekrásne pláže, dlhé fiesty a po nich ešte dlhšie siesty, chutné víno a pestrá kuchyňa, to je Španielsko. Život v tejto krajine prináša veľa krásnych momentov. Každý víkend sa môžete cítiť ako na dovolenke, máte šancu spoznať veľké množstvo ľudí a navštíviť prekrásne miesta. Táto krajina ale nemusí byť pre každého. Pokiaľ nepatríte medzi trpezlivých jedincov a nevyhovuje vám nočný spôsob života, mali by ste hľadať inde. Španieli sú na jednej strane veľmi temperamentní, na druhej strane si dávajú načas. Obľúbené slovo celého národa je mañana, teda zajtra. A mañana často trvá dlhšie ako jeden deň. Vitajte v Španielsku, v krajine kde je čas relatívny.
Mnohí ľudia sa do tejto horkokrvnej krajiny rozhodnú ísť najmä kvôli uvoľnenému spôsobu života, teplému podnebiu, príjemnému prímorskému prostrediu a atmosfére. Španieli sú živý a otvorený národ, ktorý miluje svoje tradície, rodinu, dobré jedlo, ale hlavne zábavu. Vo veľkých mestách sa dohovoríte aj po anglicky, v menších nečakajte, že vám niekto bude rozumieť. Pre slabšie povahy môže prvý kontakt so španielskou náturou spôsobiť menší kultúrny šok. Fráza „to je pre mňa španielska dedina“ nevznikla len tak náhodou.
Viva la vida a čas je relatívny
Španieli milujú život a vedia si ho užiť ako nikto iný. Čas a vek sú tu dve relatívne veličiny. Nikto nie je nikdy starý ani mladý na poriadnu dávku fiesty a nijaký termín nemusí byť platný. Najmä počas leta. Pokiaľ ste si mysleli, že byrokracia na Slovensku je zdĺhavá, vyskúšajte si niečo vybaviť v Španielsku.
Najhorší mesiac na papierovačky a vybavovanie praktických vecí, ako je pošta, zavedenie internetu, návšteva lekára, opravy v dome alebo byte, je jednoznačne august. V prípade menšieho mesta sa k augustu pripája aj júl. Počas leta je v menších mestách väčšina služieb dostupná len zopár hodín denne, zväčša od 8:30 do 14:00 v tom lepšom prípade, alebo od 10:00 do 14:00 v tom horšom prípade.
Siesty sú pre Španielov absolútnou nevyhnutnosťou. Oficiálne miesta a mnohé podniky sú otvorené od rána 8:30 do cca 14:00, potom nasleduje zhruba trojhodinová siesta a až večer sa začína ten pravý život. Typická španielska rodinka si vyjde na večeru zhruba o 22:00, a do postele sa tým pádom dostane aj po jednej v noci. Vrátane malých detí, ktoré môžete vidieť pobehovať po meste aj o polnoci. Bez poobedňajšej siesty by tento národ nezvládal ranné vstávania a bujarý život až do rána. Taktiež buďte pripravení na hluk. Španieli nerozprávajú, ale kričia.
Metropoly ponúkajú aktívny život, má to však svoju daň
Veľké mestá ako Barcelona, Madrid, Valencia, Sevilla či Bilbao ponúkajú svojim obyvateľom modernú infraštruktúru, príjemné parky, množstvo kultúry a historických miest, jednoducho aktívny život bohatý na zážitky. Daňou za pestrosť je samozrejme menej súkromia a takmer nijaký pokoj. Človek si musí zvyknúť na každodenný ruch, obrovské množstvo turistov a na fakt, že zaspávať bude pri neustálom šume či dokonca hluku. Vo väčších mestách je kvôli silnému turizmu aj viac vreckárov a samozrejme väčšie množstvo krádeží.
Cena za apartmán závisí od viacerých premenných – líši sa od lokality, typu bytu a počtu osôb, ktoré v byte bývajú. Jedna izba v zdieľanom apartmáne môže stáť od 400 eur, cena za jednoizbový byt blízko centra sa pohybuje od 750 eur a vyššie za mesiac. Vo väčšine prípadov ide o moderné byty. Ale pozor, nie každý byt v centre je v zachovalom stave. Barcelona je permanentne preplnená cudzincami, expatmi a turistami. Takže aj menej zachovalé byty a izby môžu stať nemálo peňazí.
Španielsku vládne rozmanitosť
Výhodou života v Španielsku je, že okrem moderných miest, krásnej architektúry či módnych obchodov na každom kroku, ponúka aj množstvo prírodných krás. Na malom kúsku máte vedľa seba vyše trojtisícovú Sierra Nevadu a prekrásnu plážovú oblasť Costa del Sol. Tamojšie hory sa síce na tie slovenské veľmi neponášajú, ale určite majú niečo do seba.
Aj keď žijete vo veľkom meste, viete relatívne rýchlo odísť z každodenného ruchu. Neďaleko Barcelony máte oblasť Costa Brava s prekrásnymi čistými skalnatými či piesočnatými plážami. Hneď za hlavným mestom, Madridom, nájdete národný park Parque regional de la Cuenca Alta del Manzanares. Severná metropola Bilbao je len na kúsok od oblasti plnej prekrásnych čírych pláží, niekoľkých národných parkov a 3,5 hodiny od známej Pico de Europa. Španielsko je naozaj prekrásna krajina a sústrediť sa len na život v meste nestačí.
Nie všetci sa považujú za Španielov
Jednotlivé oblasti Španielska sa pochopiteľne od seba líšia – kultúrou, gastronómiou, prírodou, niektoré dokonca etnicky či jazykovo. Tri oblasti sú mimoriadne citlivé na svoju vlastnú kultúru, a to Katalánsko na severovýchode, s hlavným mestom Barcelona a jazykom katalánčinou. Severovýchodnú časť atlantického pobrežia Španielska obýva etnická skupina Baskovia s jazykom baskičtina, ktorá dokonca nepatrí medzi indoeurópsku skupinu. Svoju vlastnú kultúru si obhajujú aj Galičania, obyvatelia oblasti Galícia, ktorá sa rozprestiera na severozápadnom pobreží. Hlavným mestom tejto oblasti je známe pútnické mesto Santiago de Compostela.
Špecifickou kultúrou a jazykom sa vyznačujú aj obyvatelia regiónov Valencie a Alicante, ktorí používajú tzv. valencijský jazyk. Pokiaľ sa rozhodnete žiť práve v jednej z týchto oblastí, iba so španielčinou nepochodíte. Mnohí ľudia z týchto etnických skupín sa za Španielov dokonca ani nepovažujú.
Ako sa žije v Španielsku mladým expatom?
Opýtali sme sa niekoľkých mladých profesionálov žijúcich na juhu Španielska, ako sa im tam žije, čo sa im páči a na čo si naopak nezvykli . „Jedným z mojich prvých dojmov bolo, že každý víkend je ako dovolenka. Španielsko je neuveriteľne rozmanité a ľudia sú oveľa viac uvoľnení ako v iných častiach Európy. Milujem, keď sa v apríli alebo máji môžem vybrať na lyžovačku do Granady a zjazdiť ľadovec vo výške 3000 m. n. m., a v ten istý deň pokojne plávať v stredozemnom mori! je to neuveriteľné miesto, najmä pre extrémne športy,“ hovorí Alexandra z Rumunska.
Simon zo Švédska vyzdvihuje ľudí a nezabudne aj na možné negatíva: „Španielsko, to sú priateľskí, otvorení a spoločenskí ľudia, úžasné podnebie a celkom nízke náklady na živobytie. Milujem tunajšie pláže! Môžete tu vidieť a zažiť naozaj veľa! Život je uvoľnený, bez zbytočných stresov a s dobrým zdravotníckym servisom. Mínusom je byrokracia a niekedy príliš veľa mañana mañana. Niektoré veci tu trvajú nekonečne dlho. Level angličtiny je vo všeobecnosti veľmi zlý, máte málo súkromia, veľké teplotné rozdiely medzi letom a zimou… Ale celkovo ide o veľmi dobrý spôsob života!“
„Autobusy chodia načas, len nie podľa cestovného poriadku,“ smeje sa na relatívnosti času Slovák Michal. „Všade je chaos a neporiadok, ale ľudia sú stále usmievaví, komunikatívni, stačí im otvoriť svoje srdce, aj keď po španielsky neviete.“
Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.