X

Utópia súvisiaca so životným prostredím a Tony Blair

Problém súvisiaci so životným prostredím je i napriek neustálemu zľahčovaniu skutočne vážny. Celkom pokojne môžeme povedať, že naša generácia je viac ako sebecká, pretože myslí iba na seba a vôbec ju nezaujíma, akú podobu bude mať Zem, keď ju odovzdáme budúcim generáciám. Topiace sa ľadovce, alarmujúce krivky znečistenia, narušenie ozónovej diery… Tieto, ale iné závažné problémy sú zatienené nálepkou zisku a všetky snahy umlčanédravými chamtivcami. Je možné, aby sme skutočne boli takí hluchí a slepí? Je zlepšenie kvality životného prostredia iba utópiou? Vlak, na ktorom sa vezieme, viac nejde zastaviť? To, čo sme napáchali, sa už nedá vrátiť späť? Pokiaľ sa na tento megaproblém pozrieme z pohľadu jedinca, tak skutočne ide o utópiu. Ak však poskladáme reťaz z jednotlivcov, ktorí chcú reálne niečo zmeniť, tak sa šance zvyšujú.

 

Tony Blair a jeho zelená revolúcia

Bývalý trojnásobný britský premiér Tony Blair vie, že bojovať na strane životného prostredia nie je vôbec ľahké. Niekoľkokrát naliehavo žiadal svetových lídrov, aby podnikli urgentné kroky, ktoré povedú k zlepšeniu klimatických zmien. Aj keď Blair nie je žiadny svätec a má mnohé za ušami, ohľadom životného prostredia robí naozaj veľa. Podľa neho sa globálne otepľovanie vyhrotilo natoľko, že je doslova alarmujúce, ba až nezadržateľné. Hlása rozpútanie zelenej revolúcie, ktorá je nevyhnutnosťou. Roztápajúce sa ľadovce majú spôsobiť to, že voda pohltí desiatky či stovky miest s obrovským počtom obyvateľov. Pre svoje ekologické cítenie saBlair neraz stáva terčom výsmechu. Bývalý prezident USA George Bush sa o ňom vyjadril, že keby sa riadil Blairovou víziou, tak by všetci žili v lesoch a bez práce. Biely dom neustále odmieta, že globálne otepľovanie má na svedomí ľudská aktivita.

 

Katastrofálny stav v Číne

Ak ste mali možnosť vidieť na obrázkoch alebo na vlastné oči stav v Pekingu a iných veľkomestách Číny, tak vám musí byť jasné, akým smerom sa ľudstvo uberá. Ľudia v Čínenevidia pre hustú hmlu slnko, nosia na tvári rúška a denne sa strachujú o svoj život. Nik nemôže otvorene žiadať ľudí, aby nepoužívali autá či zrušili továrne. V Číne sa plánuje doprava dokonca strojnásobiť. K takejto situácií sa nedá pristupovať nezaujato. Treba zvážiť úpravu technológií, zamerať sa na nízkouhlíkové zariadenia a pod. A čo takto využívať hybridné a nízkoenergetické vozidlá? Kto nám však zaručí, že naftoví magnáti neskúpia prototypy, ako tomu bolo už xy-krát? Dopad čínskych emisií na životné prostredie by mal vyvrcholiť v roku 2030

 

 

Reťaz za zdravšiu planétu

Ako dlho sme ešte schopní udržať tento problém pod pokrievkou? Pokiaľ sa chceme presunúť do veku trvalo udržateľného rozvoja, musíme v prvom rade začať od seba a prehodnotiť svoje doterajšie kroky. Môžeme nad všetkým iba mávnuť rukou, no čo keby sme sa radšej pripojili k pomyslenej reťazi za zdravšiu planétu? Podarí sa nám zastaviť závratne stúpajúce krivky nebezpečných hodnôt? Existuje mnoho programov, ktoré môžu zastaviť to šialenstvo, no musel by sa nájsť niekto, kto ich bude akceptovať a nezmetie ich zo stola iba preto, že sa týkajú „len“ životného prostredia.

 FOTO: freedigitalphotos.net