X

Bývate po milovaní náhle smutná? Možno trpíte postkoitálnou dysfóriou.

Niektoré ženy po sexe plačú. Nie že by boli dojaté, či, nedajbože, natoľko sklamané z výkonu partnera. To nie. Smutná nálada ich prepadá ako blesk z jasného neba a nedovolí im užiť si slastné uvoľnenie po milovaní. Odborníci nazývajú tento stav náhleho smútku postkoitálnou dysfóriou. Prečo vzniká a ako sa dá riešiť?

 

Smútok po milovaní

Medzi hlavné príznaky postkoitálnej dysfórie patrí náhly pocit nevysvetliteľného smútku, beznádeje, až zúfalstva. Žena prežíva nejasnú nespokojnosť, ktorú si ale sama nevie celkom vysvetliť. Je v nepohode, psychickom napätí, pociťuje nepokoj. Prepadá ju úzkosť a melanchólia. Neraz sa dostaví i náhly záchvat plaču. Ženy obyčajne nedokážu povedať, prečo sa cítia tak ako sa cítia a partnerove otázky ich ešte viac znepokojujú. Podobný stav po milovaní zažila niekedy vo svojom živote viac než polovica žien v produktívnom veku. U niektorých sa objavil raz, u iných sa zvykne opakovať. Malé percento žien zažíva podobné pocity po každom milovaní. Dobrou správou je, že po minútach až hodinách spontánne ustúpia. Ženy, ktoré ich zažívajú pravidelne, sa môžu naučiť s nimi pracovať.

 

Príčiny postkoitálnej dysfórie

Príčiny a mechanizmy vzniku dysfórie objavujúcej sa po pohlavnom styku stále nie sú celkom jasné. Teórií je hneď niekoľko. Väčšina z nich je zakotvená v hormonálnej nerovnováhe. Pravdou je, že pri sexe sa uvoľňuje množstvo hormónov, ktorých hladina po orgazme náhle klesá. Táto teória však sama o sebe postkoitálnu dysfóriu dostatočne nevysvetľuje. Hormonálnu búrku predsa zažívajú všetky ženy a každá po nej neplače do vankúša. Pravdou je, že každá z nás je inak senzitívna. Emočné prežívanie je okrem hormonálnych výkyvov ovplyvnené i aktuálnou životnou situáciou, nahromadením stresových faktorov, schopnosťou primerane pracovať s emóciami a reagovať na emočnú záťaž a ďalším množstvom faktorov vrátane vrodených dispozícií. U žien plačúcich do vankúša ide pravdepodobne o súhru mnohých nezávislých faktorov. Zdá sa, že v tejto situácii nie je natoľko dôležité, čo všetko s týmto stavom súvisí, ale čo s ním nesúvisí. Vedci jednoznačne potvrdili, že postkoitálna dysfória nijako nesúvisí s nespokojnosťou vo vzťahu alebo s negatívnym prežívaním samotnej súlože. Ak teda plačete do vankúša preto, že ste si to neužili, nejde o postkoitálnu dysfóriu, ale o obyčajné sklamanie.

 

Ako ju zvládnuť

Platí staré známe, čas všetko zahojí. Stav smútku trvá v lepších prípadoch pár minút, v tých horších pár hodín. Dôležitý je chápavý prístup partnera. Ak sa ženy trikrát spýtate, čo jej je a ona trikrát povie, že nevie, viac sa nepýtajte. Na mieste nie je ani hnev či dokonca agresia. Vaša partnerka za svoj stav pravdepodobne nemôže. Oveľa užitočnejšia je nejaké príjemná činnosť. Ak sa podobné stavy vyskytujú u ženy pravidelne, môže si ju spolu s partnerom naplánovať vopred. Malo by ísť o niečo, čo jej dokáže za normálnych okolností zlepšiť náladu, napríklad rozprávanie zábavných zážitkov z minulosti. Na mieste je aj fyzický kontakt s partnerom, hladkanie či túlenie. Pomôcť môže všetko, čo vyvolá príjemné emócie. V niektorých prípadoch je však najlepšie na všetko sa vyspať.

FOTO: pexels.com