X

Ako niekomu slušne nakopnúť zadok

Každý deň, kedy vám niekto ublížil, či vás urazil, a vy ste boli ticho, je ďalšia veľká ropná škvrna na oceáne vášho psychického zdravia.

 

Každý máme svoje hranice

Najlepšie sa vysvetľuje na príkladoch: Aj napriek obstaróžnemu kostýmu, ktorý ste vytiahli z pivnice na jeho počesť a blúzke zapnutej po krk, si na vás nadriadený nájde kúsok odhalenej kože, ktorý očami obdivuje popri tom ako s vami slintá, pardon, rozpráva. „Toto mi prefoťte. Keby som vedel, že budete dnes taká na zjedenie, tak si dám na raňajky vás.“ Jasné starký, keby som vedela, že budeš znova nechutný, tak radšej neraňajkujem. Ale vy tieto vety nevyslovíte. Hlavu strčíte hlbšie medzi ramená, skloníte ju a len sa rezignovane usmejete. A spravili ste dobre… Útočiť voči nadriadenému sa nevypláca. Ako sa zachovať, keď niekto prekročí hranice taktného správania?

 

Slová sú najsilnejšia zbraň

                Hovoríte si často, že máte silu mlčať a múdrejší ustúpi? To je naozaj milé… Ale niekedy by mal múdrejší konať. Asertívne, nie agresívne! Asertivita je silný nástroj a položí na lopatky aj obra, ak s ňou viete zaobchádzať. Neútočte, neurážajte, ale ani neustupujte. Neospravedlňujte sa za niečo, čím ste nikomu neublížili. Nevysvetľujte svoje konanie, ak to nie je nutné. Ak dotyčný (a vôbec to nemusí byť len váš nadriadený) prekročil hranice, dajte mu to najavo. Šéfovi-úchylovi by sme teda povedali: „Samozrejme to prefotím a to ostatné som asi prepočula. Bolo to niečo dôležité?“ Ignorácia jeho sexuálnej poznámky ho prekvapí.

Situácia, kedy vy sama neveríte tomu, že ste sa vzopreli, je pre vás určitou psychickou záťažou. Navyše osoba, ktorá sa k vám správala zle, si myslí, že má navrch. Vypočuje si od vás dve-tri vety a nemá záujem o vaše citové výlevy. Z týchto dôvodov vám dám radu na nezaplatenie: používajte jednoduché, jasné a stručné vety. Sústreďte sa na to, ako ich podáte. Nesnažte sa reagovať ako herečky v amerických komédiách. V súvetiach sa môžete zbytočne zamotať. Buďte slušná, ale rázna. A nezabúdajte, že čo raz vypustíte z úst, späť už nevrátite.

 

Ovládajte svoje telo

                Slová sú dôležité, ale ak vyzeráte pri rozhovore ako zhrbená myš, ktorú niekto udrel lopatou po hlave, nepresvedčíte protivníka o vážnosti svojich slov alebo o svojej sile. On sám si to možno neuvedomuje, ale vníma vás komplexne. Takže, ak sa k vám priblíži, neustupujte dozadu, ak nad vami pri rozhovore stojí, postavte sa tiež. Snažte sa pôsobiť uvoľnene, nie strnulo. Nikdy nie je v takej pohode, ako na prvý pohľad pôsobí. Ide predsa o konflikt. Stále si v duchu povedzte niečo, čo vás povzbudí. Prajem veľa odvahy a hlavne rozvahy pri budovaní zdravej sebadôvery.

FOTO: freedigitalphotos.net