Užitočné rastlinky
O niektorých bylinkách toho už vieme viac, po niektorých však ešte stále šliapeme bez povšimnutia. Predstavíme vám teda nielen základné podmienky zberu a sušenia, ale priblížime aj niektoré užitočné rastlinky, o ktorých ste asi ešte nepočuli. Borák, betonika, oman či černohlávok si možno nájdu miesto aj vo vašej špajze.
Zber, sušenie, skladovanie
Skôr než sa pohodlne oblečiete a vyrazíte s košíkom na zber prečítajte si základy týkajúce sa zberu, sušenia a skladovania.
Listy zbierame vždy len tie zdravé, nenapadnuté škodcami. Na pohľad musia vyzerať neuvädnuto a nepoškodene. Osvedčený je napríklad zber za slnečného počasia, ale pre umocnenie účinku rastlinky sa zvyknú zbierať listy už tesne po rozkvitnutí. Plody nesmú byť nahnité alebo suché. Pred spracovaním ich vždy dôkladne umyte a vytrieďte len tie najlepšie. Korene a všetky podzemné časti zbierajte len na konci alebo na začiatku vegetačného obdobia, výlučne len u rastliniek starších ako 2 roky.
Nikdy nesušte viacero druhov naraz spoločne, všetky separujte. Ideálnym podkladom býva vrecovina, čistá drevená doska alebo čistý suchý papier /a rozhodne nikdy nie novinový alebo iný s farbou/, prípadne aj plachta. Skladujte buď v papierových vreckách alebo v čistých fľašiach zo skla.
Oman, borák, nevädza
Oman pravý zvykne rásť „divo“ len tak medzi krovím a pri potokoch, avšak niektorí ho pestujú ako okrasnú rastlinku pretože nepotrebuje žiadnu starostlivosť. korene zbierajte na jeseň a listy v júni ešte pred rozkvitnutím rastlinky. Hodí sa vám v prípade žalúdočných problémov, pri poruchách trávenia a pri zápaloch dýchacích ciest.
Borák lekársky je iba jednoročná, ale užitočná rastlinka schopná hojiť rany na koži, ozdravovať vyrážky a zmierňovať psychické vypätie. Niektorí ju však používajú aj pri chorobách močových ciest. Zbierajú sa len kvety (v máji) a boráka nájdete hlavne na poliach a v iných teplejších oblastiach.
Nevädza poľná je možno aspoň podľa názvu o čosi známejšia rastlinka. Keď ju nájdete zbadáte, že ste ju už videli mnohokrát. Zbierajú sa len kvety, ktoré vám pomôžu obnoviť rovnováhu žalúdočnej flóry.
Betonika, valeriána, konopnica
Betonika lekárska je trvácna rastlinka rastúca najmä v listnatých lesoch a na brehoch riek. Kvitne v lete a lieči choroby dýchacích ciest, močové zápaly a črevné ťažkosti rôzneho druhu.
Valeriána lekárska je rastlinka, ktorú nájdete napríklad v kroví a na kraji lesov. Vďaka pekným kvetom a výške do 1,5 metra ju rozhodne neprehliadnete. Vie spoľahlivo zastaviť žalúdočné kŕče a upokojí nervovú sústavu.
Konopnica žltkastobiela je rastlinka dlhého názvu, ktorá rieši zápaly dýchacích ciest a močových ciest. Je jednoročnou rastlinkou a zbierajú sa hlavne kvitnúce vňate.
Černohlávok, alchemilka, hluchavka
Černohlávok obyčajný „obýva“ redšie lesy a lúky. Oceníte ho najmä v prípade, že potrebujete účinné dezinfekčné kloktadlo ústnej dutiny. Vhodný je však aj pri kožných poraneniach.
Alchemilka obyčajná kvitne od mája do septembra a zbierajú sa len prízemné listy a kvitnúce vňate. Alchemilka si poradí s ekzémom a inými ochoreniami kože.
Hluchavka biela je ľahko objaviteľná pri cestách alebo plotoch na rôznych miestach. Zbadáte ju od mája do septembra podobne ako alchemilku. Pomôže najmä ženám pri dlhotrvajúcej menštruácii a pri látkovej výmene.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: google.com