X

Trápi vás pálenie záhy?

Určite poznáte pocit nepríjemného pálenia v oblasti brucha. Toto pálenie spôsobuje bolesť, ktorá sa šíri po celej brušnej dutine. Pálenie záhy, čiže pažeráka, je problém, ktorý je potrebné neodkladne riešiť. Zvyčajne predstavuje dlhodobé zdravotné ťažkosti, ktoré sa neustále vracajú. V taktom prípade je vhodné vyhľadať lekára, ktorý jednoznačne identifikuje zdroj pálenia a nastaví tú správnu liečbu. Podobné príznaky totiž majú aj iné ochorenia tráviaceho traktu, akými sú napr. žalúdočné vredy. Pokiaľ však pocitom pálenia záhy trpíte len vo výnimočných prípadoch, tak práve pre vás sú určené triky, ako sa efektívne zbaviť tejto nepríjemnej bolesti.

Pálenie záhy je spôsobené prenikaním nebezpečnej kyseliny chlorovodíkovej zo žalúdka do pažeráka. Steny žalúdka sú obalené látkou bielkovinovej povahy – mucínom, ktorý ich chráni pred natrávením kyselinou. Pažerák však takúto prirodzenú ochranu nemá. Kyselina chlorovodíková preto agresívne pôsobí na pažerák, čo je hlavným zdrojom nepríjemnej pálivej bolesti.

Pocit pálenia záhy sa objavuje najmä po prejedení sa. Tráviaca sústava je v takomto prípade doslova preplnená potravou a tlak z čriev vytláča kyselinu zo žalúdka mimo jeho objemu priamo do pažeráka. Pálivú bolesť spôsobujú často aj rozličné potraviny, ktoré uvoľňujú zvierač pažeráka, čím sa poruší prirodzená bariéra chrániaca pred prienikom kysliny chlorovodíkovej zo žalúdka. Takými potravinami sú najmä tie s obsahom kofeínu. Ak ste náchylný na toto pálenie, snažte sa preto vyhýbať káve či čokoláde. Podobný účinok majú aj sýtené nápoje, alkohol, víno a pivo.

Pálenie dokáže utíšiť napr. nesýtená minerálna voda či slabý roztok sódy bikarbóny so zásaditou povahou, ktorý však kyslosť znižuje relatívne agresívnym spôsobom. Tento spôsob zbavovania sa pálenia preto neodporúčame aplikovať dlhodobo. Proti páleniu sú účinné najmä bylinné čaje z anízu, feniklu, horca, paliny či zázvoru alebo mlieko. To síce pálenie krátkodobo utíši, no to sa v konečnom dôsledku aj tak vráti, keďže mlieko podporuje tvorbu kyseliny.

 Foto: FreeDigitalPhotos.net