X

Spoznajte liečivé účinky hudby

To, že hudba lieči, vedeli ľudia už od nepamäti. Dokonca sú známe aj rôzne záznamy o tom, ako muzikoterapiu využívali a praktizovali. Pred tritisíc rokmi v starom Egypte vozili chorých na loďkách po rieke Níl a hrali na hudobných nástrojoch upokojujúce skladby, lebo už vtedy verili, že hudba pôsobí blahodarne na zdravotný stav človeka. Dodnes nám toto umenie napomáha žiť lepšie aj bez užívania liekov.

 

Zlepšuje imunitu

Hudba v nás vytvára emóciu. Vďaka nej sa môžeme cítiť veľmi príjemne. Pokiaľ ale nie je podľa nášho vkusu, môže vyvolať aj negatívne pocity ako búšenie srdca či bolesti hlavy. Patrí sem aj spev. Keď spievame, je to akási vnútorná masáž pre orgány v tele. Jemnou vibráciou sa posilňujú drobné svalstvá, a tak sú vitálnejšie a zdravšie. Okysličujú sa pľúca aj srdce. Je úplne jedno, či praskajú pri tom zrkadlá alebo okná. Vás môže tešiť fakt, že okrem toho, že vás to baví, robíte aj niečo pre svoje zdravie. Spevom sa zbavujete stresu, uvoľňujete vnútorné napätie a cítite sa lepšie. Pôsobíte vyrovnane a šťastne. Mnohí pacienti s rečovými problémami sa vďaka hudbe úplne vyliečili.

 

Pomáha aj srdciarom

Hudba ovplyvňuje srdcový tep. Jej intenzitou dokáže srdiečko zrýchliť alebo spomaliť. Klesne tlak krvi a vy začnete relaxovať. Tak sa pomaly dostaneme do štádia, keď sa uvoľníte, prejde vás všetko napätie z dňa, žalúdočné kŕče spôsobené stresom a nervozitou. Bolí vás hlava? Zapnite si hudbu. O chvíľu to prejde aj bez tabletky. Sami si viete „naordinovať“ práve takú liečivú hudbu, akú aktuálne potrebujete. Romantická hudba vaše citové napätie uvoľní a tá moderná vám pomôže pomocou tanca odbúrať prebytočnú energiu. Starodávne barokové či iné klasické diela známych skladateľov vyvolajú pocity bezpečia a pokoja, no i pomôžu budovať akúsi fantáziu v nás. Niektoré štýly hudby podporujú chuť do jedla alebo nechutenstvo, iné sa starajú o správny duševný stav. Tak čo, vyskúšate to?

FOTO: pexels.com