Recept na hladké a lesklé vlasy: Zahoďte žehličku
Štruktúra vlasu je vec genetiky. Celkom sa oklamať nedá, ale väčšina žien si vie celkom slušne pomôcť. Najrýchlejšou a najobľúbenejšou cestou, ako sa dopracovať k hladkej a lesklej hrive je žehlička na vlasy. Je to však aj prvý krok v začarovanom kruhu vysušených a lámavých vlasov. Čím častejšie si budete vlasy žehliť, tým horšie budú vyzerať prirodzene. Horúci vzduch ich vysúša a štruktúra vlasu sa ničí. Budete žehliť viac a viac a vlasy budú vyzerať horšie a horšie až bude pohľad do zrkadla na zaplakanie. Zázraky na počkanie jednoducho nemávajú večné trvanie. S trochou trpezlivosti a tým správnym receptom však môžete mať prirodzene zdravé a krásne vlasy bez použitia horúceho vyhladzovania. Ako na to?
Zdravá strava
Vlasy je potrebné ako každú inú časť nášho organizmu vyživovať zvnútra. Kľúčové pre ich zdravie sú bielkoviny, vitamín C, B7, A, železo a zinok. Zabijakom krásnej hrivy je strava s vysokým obsahom nezdravého tuku. Z mäsa sú skvelým vlasovým dopingom ryby a hydina. Vysoký obsah bielkovín majú aj vajcia a mliečne výrobky. Vajcia sú bohaté aj na zinok. Pozor však na ich vysoký cholesterol. Vysokým obsahom bielkovín, zinku aj železa sa môžu pochváliť strukoviny, najmä šošovica a fazuľa. Ako pre celkové zdravie tak aj pre vlasy je svojim zložením vhodná zelená zelenina. Skvelou voľbou je špenát, kel alebo brokolica. Ovocie je zas výbornou zásobárňou vitamínu C. Skvelé sú nielen citrusy, ale napríklad aj čučoriedky. Chcete mať krásne vlasy? Myslite na to aj vo chvíli, keď si sadáte k stolu.
Základná starostlivosť
Popri širokej ponuke stylingových a ošetrujúcich prípravkov neraz zabúdame na kvalitný základ. Tým je pre vlasy hydratujúci šampón a vyživujúci kondicionér. Šampón vlasy vyživuje a vyhladzuje už počas umývania. Potrebné je však vybrať si ten správny prípravok pre seba, ideálne po konzultácii s kaderníkom, ktorý vám iste odporučí kvalitný prípravok šitý vašim vlasom na mieru. Iný šampón si pýtajú suché vlasy, iný farbené a iný jemné. To isté platí v súvislosti s kondicionérom. Nikdy nepodľahnite pokušeniu proces umývania vlasov urýchliť tým, že kondicionér nepoužijete. Okrem toho, že vlasy hydratuje a vyživuje, uľahčí vám rozčesávanie a vašu hrivu ochráni pred mechanickým namáhaním.
Šetrná úprava
Vaše vlasy znesú veľa, ale dajú vám to pocítiť na svojej kvalite. Správajte sa k nim preto čo najšetrnejšie. Ideálne je ich po umytí nechať voľne presušiť a potom prečesať riedkym hrebeňom. Na to však má len máloktorá dáma čas. Ak sa už rozhodnete vlasy fénovať, žehliť a natáčať, minimalizujte škody. Základom sú prípravky chrániace vlasy pred horúcim vzduchom. Fénujte z väčšej vzdialenosti. Rozčesávaniu venujte dostatok času. Nikdy vlasy nešklbte kefou, porušíte ich štruktúru. Ak musíte žehliť, robte to krátko a pri nižších teplotách. Dlhodobé vystavovanie teplotám nad 200˚C je pre štruktúru vlasu devastačné.
Návšteva kaderníka
Väčšina dám sa rozhodne navštíviť kaderníka preto, aby vlasom dodali žiarivejšiu farbu alebo obľúbený peroxid. Služby kaderníctva sú však oveľa širšie a užitočnejšie ako len nanášanie farby štetcom. Základom je vlasy pravidelne prestrihať. Čím sú vlasy suchšie, tým častejšie by mali vidieť nožnice. V tých najextrémnejších prípadoch aj raz za 3-4 týždne. S dlhou hrivou sa pravdepodobne budete musieť na čas rozlúčiť, ale odmenou vám bude hladký účes bez rozštiepených končekov. Ďalšou službou, ktorú by ste si mali u kaderníka pýtať a obyčajne je dokonca grátis, je poradenstvo. Kaderník vám povie, aký je hlavný problém vašich vlasov a aké prípravky, strih a druh starostlivosti by vám mohol pomôcť. Väčšina salónov ponúka aj široký výber ozdravujúcich vlasových kúr. Skúste si premyslieť či namiesto najbližšieho melírovania neinvestujete radšej do nich.
FOTO: pexels.com
Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.