X

Osteoporóza: informácie a možnosti prevencie

Osteoporóza obvykle o sebe nedáva vedieť, jednoducho prichádza bez varovných signálov. Mnohí dlhé roky ani netušia, že trápi práve ich kosti. Často sa odhalí náhodou, napríklad opri vyšetrení RTG alebo keď sa objaví zlomenina kosti bez vážnejšieho úderu. Kedysi sa hovorilo, že ide o ochorenie starých ľudí, no v záznamoch sú vedené aj osoby v strednom veku.

Dá sa vôbec osteoporóze predísť? Ako sa stravovať?

 

Osteopénia a osteoporóza

Osteopénia znamená, že vám boli namerané znížené hodnoty kostnej hmoty, ale ešte nie sú až tak kritické, aby vám mohla byť diagnostikovaná osteoporóza. Dano by sa teda povedať, že osteopénia predchádza osteoporóze.

Ak vám diagnostikovali osteoporózu, kostné tkanivá sú narušené v dôsledku čoho sa kosti stávajú čoraz krehkejšími. Sú oslabené a náchylnejšie na zlomeniny.

 

Existujú rizikové skupiny?

Toto ochorenie môže byť dedičné, no na druhej strane ním trpia aj osoby, ktoré v rodine nemali v tomto smere žiadne problémy. Často za príčinou vzniku stoja drastické diéty, anorexia, nadmerné pojedanie sladkostí a nedostatok pohybu. Prejavuje sa aj u ľudí s poruchami imunity a týka sa tiež žien, predovšetkým v období menopauzy.

 

Aká je prevencia?

V prvom rade je nutné prijímať dostatok vápnika a vitamínu D, pretože práve ten pomáha vstrebávať vápnik. Môžete mať dostatočný prísun vápnika, no ak vám chýba vitamín D, telo si veľa vápnika neužije. Okrem mlieka a mliečnych výrobkov by ste mali konzumovať trebárs aj sardinky a sušené figy.

Nezabúdajte na mak, ktorý je mimoriadne prospešný. V kuchyni začnite pripravovať jedlá z makovej múky a používajte pravidelne makový olej, ktorý si môžete dopriať pokojne aj počas dňa (obvyklá dávka sú 2 lyžice denne pred nejakým jedlom).

Pohyb by mal byť samozrejmosťou. Nemusíte sa trápiť v posilňovni, postačí beh na čerstvom vzduchu, plávanie alebo pilates.

 

Pohyb aj s osteoporózou

Aj keď vám diagnostikovali osteoporózu, nezabúdajte na pohyb, pretože ak rozhýbete svoje telo rozhýbete zároveň aj tzv. osteoblasty, teda bunky schopné obnovovať kosti. Treba sa vyhnúť prudkým pohybom a pádom, no pokojne si aspoň počas 30 minút denne doprajte jogu, strečing alebo schôdzu.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net