X

Domáce bylinky

Účinky niektorých byliniek dobre pozná každá gazdiná. Nemusíte ich však kupovať v sušenom stave, vypestujte si ich rovno doma. Ich aróma tak bude výraznejšia, lepšie dochutia jedlo a predovšetkým nestratia svoju hodnotu. Pestovanie pritom vôbec nie je náročné.

 

Vo všeobecnosti

            Nech sa už rozhodnete pestovať akékoľvek bylinky vedzte, že vo všeobecnosti im treba zabezpečiť dostatok svetla, takže im urobte miesto na slnku. Polievajte ich radšej menej ale častejšie; voda nesmie stáť v kvetináči pretože by zhnili korienky. Nenechávajte bylinky v miestnosti v ktorej by teplota mohla klesnúť pod 15 °C. Sadiť ich pokojne môžete do záhradného substrátu (pokiaľ ste ich nekúpili už v kvetináči).

 

Rozmarín

            Rozmarín umiestnite na frekventované miesto kde sa často zdržiavate; po každom dotyku bude krásne voňať, a práve vôňa rozmarínu dokáže zlepšovať pamäť. Okrem toho bojuje proti rakovine, vie prečistiť pečeň a pôsobí proti kŕčom.

 

Stévia

            Populárna stévia sa začína používať ako sladidlo a je vhodná aj pre diabetikov. Pravidelne ju polievajte a na sladenie používajte listy, ktoré jednoducho vylúhujete v nápojoch. Myslite ale na to, že stévia je naozaj sladká, čiže vám postačí málo lístkov na dokonale sladkú chuť.

Keď máte doma diabetika využite stéviu aj ako náhradu za cukor do pečenia (cukor do pečenia = stévia + kypriaci prášok). Podľa najnovších informácii s týmto sladidlom vieme lepšie spaľovať tuk.

 

Bazalka

            Bazalka bude klíčiť tri týždne, potrebuje slnko a dostatočné zavlažovane. Pomôže vám však s tráviacim traktom, zmierni prechladnutie a bolesť hlavy. Vynikajúco ochutí rôzne druhy omáčok a hodí sa k bravčovému mäsku.

 

Tymian

            Nálev z tymianu uvoľní nepríjemné kŕče v žalúdku a zmierni bolesť hlavy. Navyše sa hodí aj pri menštruačných ťažkostiach. Ako každá bylinka aj tymian vyžaduje veľa svetla a slnka.

 

Mäta

            Mäta si všetky prospešné látky zachováva v listoch päť rokov, potom je nutné vypestovať novú rastlinu a starú už nepoužívať. Šikovne ju však rozmnožíte odrezkami, ktoré pustia korienky vo vode. Mäta nemá rada sucho a chlad, pre pestovanie je nutné miesto so svetlom a slnkom. Jej pestovanie sa mimoriadne oplatí, a to nielen pre charakteristickú vôňu a osviežujúci chuť, ale tiež podporuje trávenie, povzbudí vás pri depresiách a upokojí zapálenú pokožku.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net