0

Buďte fit aj vo vyššom veku

fit-vo-vyssom-veku

O zdravotných problémoch seniorov sa až tak často nehovorí, a pritom na odstránenie niektorých z nich postačí zmeniť iba svoju životosprávu. V tomto článku sa budeme venovať trom najbežnejším problémom, ktoré strápia ľudí vo vyššom veku – nadváha, zlé trávenie a nedostatok živín.

Výrazne priberajú najmä ženy

S pribúdajúcim vekom sa pre opotrebenie organizmu menia všetky telesné funkcie, takže sa spomalí aj bazálny metabolizmus. Bohužiaľ, u žien sa tieto zmeny udejú rýchlo spolu s klimaktériom a hormonálnymi zmenami v tele (na rozdiel od mužov ktorým sa metabolizmus spomaľuje postupne), takže sa naše telo prispôsobí tým, že zvýši svoju hmotnosť.

Priberaniu sa však viete vyhnúť. Stačí, ak uprednostníte vo svojom jedálničku biele mäso, zeleninové šaláty a sladkosti obmedzíte na minimum. K týmto zmenám si doprajte výdatné dlhé prechádzky každý deň.

Zápcha

Pri zápche je obvykle na vine nedostatok pohybu a málo vlákniny v strave. Práve vláknina je dôležitá pre trávenie, detoxikáciu  tela a vyprázdňovanie. Zvýšte príjem čerstvej zeleniny, ovocia, obilnín a celozrnného pečiva.

Problém môže byť aj v tom, že sa u starších ľudí znižuje tvorba slín, tráviacich enzýmov a žalúdočných štiav. Nie je na škodu zájsť do lekárne po vhodný výživový doplnok.

Problémové trávenie

Okolo šesťdesiateho roku života nastupujú na rad funkčné poruchy žalúdka, žlčníka, pankreasu a/alebo hrubého čreva. Navyše sa z potravy horšie vstrebávajú výživné látky čo vedie ku skrytej bunkovej podvýžive. Problém je znova v strave; chutí nám naša tradičná slovenská strava plná mastných, ťažkých jedál a múčnikov. Nie je hriechom dať si na obed rezeň, neskôr múčnik a obľúbenú polievku si poriadne posoliť, ale všetko s mierou. Zaveďte do stravy občas aj ryby.

Nedostatočné prijímanie živín

V pokročilom veku sa do tela horšie vstrebáva zinok, železo, vápnik, bielkoviny a iné živiny rozpustné v tukoch. Nedostatok týchto dôležitých látok sa spočiatku prejaví zníženou obranyschopnosťou organizmu proti infekciám. Neskôr sa horšie hoja rany a na záver sa senior cíti bez síl na vykonávanie bežných činností.

Zvýšte príjem bielkovín zo strukovín, mäsa a z mliečnych výrobkov. Človek vážiaci 80 kíl by mal prijať 80 g bielkovín čo znamená, že na jedno kilo vašej váhy potrebujete jeden gram bielkovín.

Zuzana Šusterová

Foto: FreeDigitalPhotos.net

Zanechajte komentár