X

Antikoncepcia, áno alebo nie?

Éra hormonálnej antikoncepcie siaha do obdobia už pred viac ako 45 rokmi. Jej účinky proti neželanému počatiu patria medzi jej hlavné výhody. Napokon, podľa množstva štúdii má antikoncepcia skôr negatívny ako pozitívny vplyv na ženský organizmus.

Súčasťou hormonálnej antikoncepcie sú aj progresíny a estrogén, ktoré majú zlé dopady ako napríklad: rakovina, mozgové príhody, depresie, trombózy a podobne. Každá antikoncepcia zabíja embryo. Je to fakt, ktorý priznávajú všetci výrobcovia antikoncepcie. Nie však v príbalovom letáku, ktorý k tabletkám dostanete, ale len v informáciách pre farmakológov.

 

Znížená možnosť otehotnenia

Podľa kanadských odborníkov je ženská plodnosť po dlhodobom užívaní antikoncepcie znížená až o 26 %, ak nie viac. Ženy ktoré dlhé roky užívajú hormonálnu antikoncepciu, neovulujú a ich menštruácia je vyvolávaná len umelo „vypočítaná presne ako hodinky“. Relevantné je to, že pri užívaní antikoncepcie je znemožnené uhniezdenie embrya. To isté funguje aj pri vnútromaternicovom teliesku.

 

Lepšia pleť a prevencia proti rakovine?

Toto sú len fámy na ktorých fičí väčšina pubertiačok ktoré sú celé bez seba, že im antikoncepcia pomohla zlepšiť pleť a ich prsia sú po nej kyprejšie. Antikoncepcia síce má účinky potlačenia akné , avšak po jej vysadení zistíte, že mala pozitívny vplyv len počas jej užívania. Čím skôr začnete antikoncepciu užívať, tým väčšiu máte pravdepodobnosť na ochorenie rakoviny prsníka. Je pravda že dnes týmto ochorením trpí enormné množstvo žien. Zaujímavé je však to,  že vedľajšie účinky antikoncepcie mu hrajú do karát.

Nesnažím sa v tomto článku hádzať kritiku na zástancov hormonálnej antikoncepcie. Je však pravdou že syntetické hormóny, nech sú v akejkoľvek forme, narúšajú reprodukčný systém a tí ktorí hormonálnu antikoncepciu propagujú, patria medzi priekopníkov v tomto priemysle.

Napísala: Lucia Šariková

FOTO: freedigitalphotos.net