X

Ach, tie zuby múdrosti!

Zvyčajne sa začnú prerezávať okolo osemnásteho roku života a vyššie a mnohým ľuďom veru dokážu spôsobiť nemalé fyzické či dokonca až psychické traumy. Niektorí ani nevedia, že ich vôbec majú a ich rast takmer nepociťujú. Potrebujeme ich vôbec?

 

Osmičky alebo aj tretie stoličky

Ak ste si už niekedy kládli otázku, či sú vôbec tieto zuby potrebné, tak máme pre vás odpoveď – áno. Príroda presne vie, čo robí, kedy robí a akým spôsobom. Takzvané zuby múdrosti budeme potrebovať najmä v starobe, kedy prídeme o väčšinu našich trvalých zubov. Pomocou nich totiž dokážeme aj naďalej prežúvať stravu. Veľakrát poslúžia aj na pripevnenie tzv. mostíka alebo rôznych protéz a pod.

 

Lepší prípad

Najideálnejšie dopadli tí, ktorým zuby múdrosti rastú tak, že o nich takmer ani nevedia. Párkrát za rok po dobu niekoľkých dní cítia, ako sa prerezávajú, avšak pociťujú iba mierne bolesti. Dokážu normálne prijímať stravu, tekutiny a dokážu viesť rozhovory, aj sa smiať. Ak je bolesť silnejšia, pomáhajú bežne dostupné lieky od bolesti a správna ústna hygiena.

 

Horší prípad

Ak sa však zaraďujete medzi „smoliarov“, tak vaše osmičky vás veru poriadne dokážu potrápiť. Deň i noc vás trýzni silná bolesť, dokonca nastúpi aj zvýšená teplota, opuch, bolesť hlavy, hrdla či ucha. Nebolí vás len zub, ale aj celé ďasno, tvár a povedzme to trochu zveličene, že aj celý „človek“.

 

Návšteva lekára vám pomôže zbaviť sa trápenia

Verte, že sami sa nepríjemnej bolesti nezbavíte. Navyše, ak vznikne nebezpečný zápal, môže to byť vážne. Strach z ihiel a bielych plášťov preto „odhoďte“ a čím skôr navštívte svojho zubára. On už presne bude vedieť, ako ďalej. Vyšetrenie a celkový zákrok síce nebudú pozvánkou do raja, ale aspoň sa konečne o pár dní dokážete poriadne najesť, usmiať či aj vyspať.

 

Čo potom

V niektorých prípadoch stačí „len“ prerezať ďasno, aby zub vedel sám „vyjsť von“, inokedy však v dôsledku malého miesta a nesprávneho rastu musí celý zub preč. Trochu bu-bu-bu nastane, keď sa dozviete, že občas sa stáva, že takýto zub nevyjde von celý naraz, ale až na dve až tri časti. Vtedy je to však doslova „mučenie“. Nepekná diera, ktorá sa však o pár dní zahojí a pri správnej starostlivosti vám ostanú už len nepríjemné spomienky, zvykne po zákroku napuchnúť a bolieť. Vtedy vsaďte na studené obklady a kašovité jedlá. Ak vás však trápia i naďalej horúčky alebo rana nebodaj začala hnisať, návštevu lekára musíte absolvovať znovu. Veľa šťastia!

FOTO: pexels.com