0

Koľko stojí mať auto?

kolko-stoji-mat-auto Nie nadarmo sa hovorí, že ani kura zadarmo nehrabe. Dnes naozaj všetko niečo stojí. Tak čo napríklad, keď sa rozhodnete kúpiť auto? S akými výdavkami musíte rátať? Určite to nie je len kúpna cena automobilu a pohonné látky na mesiac. Auto stojí omnoho viac!

Dôležité doklady

Než si kúpite auto potrebujete vlastniť vodičský preukaz. Priemerná cena vodičských kurzov pre vodičské oprávnenie skupiny B, čiže bežné automobily sa pohybuje okolo 300 eur. Záleží od okresu, množstve autoškôl v meste, či akcii. Poľahčiť si občas môžu študenti. Ak chcete kurz stihnúť za čo najkratšiu dobu, priplatíte si takmer o polovicu viac. Pri prvej skúške v autoškole budete potrebovať kolok v hodnote 30 eur, pri opakovaní skúšky budete ľahší o ďalší 6 eurový kolok. Ako útecha slúži skutočnosť, že prvý vodičský preukaz, ako aj každý ďalší po vypršaní doby platnosti dostanete zdarma. Za stratený si zaplatíte 6,50e.

Nie je všetko také jednoduché…

Keď už miniete svoje ťažko zarobené peniaze na nové (alebo novo ojazdené) auto, prídete k tomu, že ho musíte prihlásiť. Poplatky za prihlásenie auta sa pohybujú v závislosti od jeho výkonu, takže čím menej výkonné auto, tým nižšia zápisná suma. Najsilnejšie autá si zaplatia niekoľko stoviek eur. Okrem zapísania auta musíte povinne uzatvoriť aj povinné zmluvné poistenie na automobil. To tiež závisí od rôznych faktorov, ako od ceny auta, po jeho druh, výkon a hlavne aj vek. V priemere sa cena povinného zmluvného poistenia pohybuje od 130 eur ročne za osobné automobily strednej triedy.

Pri kúpe to zďaleka nekončí

Ďalšími výdavkami, ktoré sú s autom spojené, sú tie, čo sa týkajú technického vybavenia a zabezpečenia auta. Musíte rátať so zimnými aj letnými pneumatikami, ktoré vás vyjdú približne na 200e za tie v strednej triede kvality, niekedy aj viac. Pri starších autách musíte rátať s pravidelnými technickými a emisnými kontrolami, približne okolo 50eur, v závislosti od servisu, v ktorom sú vykonané. Samozrejme, ak chcete jazdiť po diaľnici, ročná diaľničná nálepka vás vyjde na 50 eur a netreba zabúdať ani na pravidelné čistenie auta. Úplné, vrátane interiéru uberie vašu peňaženku v priemere o 25 eur, niekde aj viac. Základné vyčistenie a navoskovanie v automatizovanej umývačke áut začína na sume 5 eur. Keď zoberiete do úvahy ešte cenu povinnej výbavy, ako autolekárnička, reflexná vesta, náhrada, zdvihák a prirátate aj vecičky ako škrabku na sklo, handričky na čistenie skla, baterku, ktorá sa vám určite zíde…zastavíte na zaujímavej sume.

Foto: FreeDigitalPhotos.net

Zanechajte komentár