X

Ako vybrať správnu autosedačku

Áut na cestách je v dnešnej dobe porovnateľne viac ako v minulosti. Jazdí sa už oveľa rýchlejšie a aj malé deti nemôžu len tak sedieť na zadných sedadlách nepripútaní, ale musia byť usadené v autosedačkách podľa bezpečnostných pravidiel. Možno ste aj postrehli, že do platnosti vstúpila nová norma Európskej únie, ktorá nariaďuje vodičom, ako by mali bezpečne prevážať svoje deti.

Od 1. Januára 2018 platí už aj u nás nariadenie, že by sa mali deti prepravovať v Opel Astra v protismere jazdy. Platí to pre detičky do 15. Mesiaca svojho veku, v I-Size sedačke, ktorá musí vyhovieť skúškam a aj bočnému nárazu.

Ak kupujete autosedačku vyskúšajte ju aj s dieťaťom a určite si nechajte odborne predviesť, ako ju umiestiť napríklad do OpelCrossland. Žiadajte si návod k autosedačke v slovenčine a dožadujte si autosedačku, ktorá je homologizovaná. Najlepšie je ak navštívite odbornú predajňu alebo autosalón, kde vám presne poradia, ktorá autosedačka je napríklad najlepšia pre OpelGrandland alebo iný typ vozidla.

Obyčajný podsedák nie je veľmi dobrou voľbu ako autosedačka pre vaše dieťa. Podsedáky na rozdiel od autosedačky totiž nemajú chrbtovú časť a teda nechránia tak hlavu a krk. Pri bočnom náraze do auta sa dieťa udrie do hlavy.

Je najlepšie ak si pri kúpe autosedačky zodpoviete na tieto otázky:

Dokážem sám bez pomoci namontovať a vymontovať sedačku? Je sedačka stabilná a nehýbe sa? Dokážem dieťa ľahko pripútať a odpútať? Sedí dieťa v sedačke pohodlné?

V prípade Isofix riešení je menšie riziko chyby pri inštalácií sedačky. Je len potrebné dávať si pozor nato, aby boli pásy poriadne dotiahnuté a sedačka na správnom mieste pripevnená. Určite sa vždy presvedčte, že dieťa je správne pripútané, neprekĺzne pod pásmi a tie nech v žiadnom prípade nevedú cez krk. Veľkosť autosedačky sa po novom uvádza podľa výšky dieťaťa a nie podľa jeho váhy ako to bolo v minulosti.

Reklamný článok

FOTO: dreamstime.com